reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

İkinci el otomobil piyasası hakkında kritik değerlendirmeler

İkinci el otomobil piyasasının her geçen gün daha da talep gördüğü şu günlerde fiyatlar hakkında sektör içinden bir değerlendirme geldi.

Koronavirüs salgını sonrası sıfır otomobillerin bulunabilirliği oldukça azalmıştı. Aksayan tedarik zinciri yüzünden neredeyse hiçbir markada hazırda otomobil bulunamıyordu. Hal böyle olunca kullanıcılar ikinci el otomobil piyasasına yöneldi. Fiyatlar da bununla birlikte zirveyi gördü. Peki satıcılar bu konuda ne düşüyor? Fiyatlar bu şekilde devam edecek mi? İşte sektörden bir değerlendirme..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobil alım satım işleri ile uğraşan Kadir Kurtçu, “Şu an dönemin en hızlı zamanını yaşıyoruz. Pandemi döneminin etkisi ayrıca otomobilin yatırım aracı olarak görülmesinden dolayı inanılmaz bir artış var. Geçtiğimiz 2 aya nazaran ciromuzda yüzde 150’lik bir artış söz konusu. 7’den 70’e her yerde ve herkeste bir otomobil çılgınlığı var. İkinci el otomobil en tarihi günlerini yaşıyor. Günde 10 araç satarken, şu anda 20-27 araç satıyoruz. Bu da insanların ikince el araçlara olan ilgisini gösteriyor. Bugün itibariyle 100 bin liraya aldığınız ‘A’ markası bir aracı, 2 ay sonra çok rahat 125 bin liraya satabiliyorsunuz. Bu da sektörün içindeki artışı ve değeri gösteriyor. Geçen hafta ‘A’ marka bir hafif ticari aracı 105 bin liraya alırken, şu an en iyi ihtimalle 117-118 bin liraya alabiliyorlar. Bunun sebebi sıfır araçtaki daralma ve ülkeye araç girememesi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil piyasası için tarihi dönem

İkinci elde tarihi çağı yaşıyoruz. Sıfır etiket fiyatı 190 bin lira olan bir araç, ikinci el oto pazarı tarafından satın alınıp pazarda 210 bin liraya çok rahat satılıyor. Sebebi de aracın bulunamaması. Buna fırsatçılık da denilebilir.” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

FIAT Argo Trekking