reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

Uzmanlar konuştu; ikinci el otomobil piyasası hızlanacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi vadelerini düşürmesinin ardından uzmanlar ikinci el otomobil piyasası hakkında konuştu.

Koronavirüs salgını sonrası sıfır otomobillerin bulunabilirliği oldukça azalmıştı. Aksayan tedarik zinciri yüzünden neredeyse hiçbir markada hazırda otomobil bulunamıyordu. Ancak bu durum neredeyse eski haline yani normale döndü.

Şimdi ise sıfır otomobiller için yeni bir engel ortaya çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu taşıt kredileri vade sayısında düzenlemeye gitti. Buna göre genel araç bedeline göre vade sayılarında önemli değişiklikler yaşandı. Gelişmelerin akabinde sektör içinden dikkat çeken açıklamalar geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil piyasasından büyük beklenti

Galerici Uğur Potuk, “Piyasanın daha da hareketlenmesi sıfır araçlarla endeksli. Sıfır araçlardaki vade sayısının düşürülmesi de ikinci el piyasasına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Şu anda fiyatlar yerinde seyrediyor. Faiz oranlarının düşmesiyle de yüzde 70’lik bir yükseliş bekliyoruz.” dedi

Bir diğer galerici Yunus Ete, “Havaların ısınması ve bayramın gelmesi etkili oluyor. Sıfır araçlarda vade sayısının düşmesiyle ikinci el araçlara daha da talep olacağını düşünüyoruz.

Bu talep bayram sonrasında netlik kazanacaktır. Geçtiğimiz aylarda 8-9 araç satarken bu ay 20-25 sattık. Taleplere yetişmeye çalışıyoruz. Şu anda araç fiyatları sabitlendi. İlerleyen zamanlarda da bir düşüş ya da artış beklemiyoruz” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

Karşınızda yeni Elantra