reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

İkinci el otomobil satışlarında yüksek beklenti devam ediyor

Yasakların sona ermesiyle ivmelenmesini sürdürmesi beklenen ikinci el otomobil pazarında fiyat bazında da radikal olmasa da artışlar gözlemlenebilir.

İlkbahar dönemiyle birlikte hareketlilik beklentilerini kademeli olara karşılayan ikinci el otomobil pazarı için yaz dönemi de benzer beklentilerin ışığında şekilleniyor. 17 Mayıs sonrasında kademeli şekilde kısıtlamaların gevşetilmesi ile ikinci el araç pazarında yaşanan durgunluğun sona ermeye başladığı rakamlarda ortaya çıkmıştı. Bayram tatilinin yaklaşması ve yaz aylarına girilmesiyle birlikte tüketicilerin ilgisinin yoğunlaştığı ikinci el araç sektörüyle ilgili Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, güncel pazar dinamikleri hakkında açıklamalarda bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarında eylüle kadar yüzde 7’ye kadar artış bekleniyor

1 Temmuz itibariyle tüm kısıtlamaların kaldırılması, yaz tatili, bayram tatili gibi unsurların asıl hareketliliği kazandıracağını vurgulayan Karakaş, tüm sektörlerle bağlantılı olduğuna ve çarkların dönmesiyle ikinci el araç pazarının da pozitif şekilde etkileneceğine dikkat çekti. Karakaş’ın açıklamalarında; “Fiyatlar 2020 Kasım ayına göre yüzde 25’e varan oranlarda bir düşüşe sahne olmuştu. Son bir aylık dönemde, talep arttığı için doğru orantılı şekilde fiyatlarda yüzde 3-5 arası bir artış yaşandı. Tabii önümüzdeki günler için, bu artışın akıbetinde, sıfır otomobil pazarındaki üretim adetleri ve kur seviyesi belirleyici unsur olacaktır. Canlanma talebe dönüştüğünde, fiyatlarda bir artış söz konusu olsa da artık radikal bir yükseliş beklemiyoruz. İkinci elde yeterince stok mevcut. Filo kiralama şirketlerinin araç değişim dönemleri geldi. Eylül ayına kadar toplamda yüzde 5-7 oranında fiyat artışı öngörümüz var. Hali hazırda ertelenmiş ve bekleyen 2 milyon araçlık bir talep söz konusu.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Karşınızda yeni Elantra