reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Bayon

Türkiye’de üretilen Hyundai Bayon’a yoğun ilgi; satışların ilk haftasında stoklarda sıkıntı sinyalleri

Satışlarında ilk haftalarını geride bırakan Hyundai Bayon, gördüğü inanılmaz ilgi sonrasında şimdiden satış noktalarını hareketlendirmiş durumda.

Hyundai’nin İzmit’teki fabrikasında üretim bandına çıkarttığı üçüncü modeli olan Bayon, içerisine bulunduğu segment gereği de Türkiye operasyonu için bir ilk niteliğinde. Yıllık 230.000 kapasiteli fabrika için 50 milyon eurodan fazla ek yatırımla devreye alınan model, teknik yapısı kadar fiyatlarıyla da Türkiye’deki ekonomik şartların merkezine konumlandırılmış durumda. 40’tan fazla dünya ülkesine sadece Türkiye’den ihraç edilen Hyundai Bayon için satış macerası ilk haftalarını geride bırakırken, bayilerle yaptığımız özel görüşmeler, kullanıcı tarafında yoğun bir ilginin olduğunu ortaya koyuyor. Yetkililer, versiyon çeşitliliğinin şu aşamada az tutulduğunu ve gelen kısıtlı stokların da hemen tükendiğini ifade ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai Bayon için öncelik erişilebilir versiyonlarda

201.900 TL’lik başlangıç fiyatıyla pazara giriş yapan Bayon’u Türkiye’deki kullanıcılar için cazip kılan birkaç kilit nokta var. 411 litrelik bagaj hacmi başta olmak üzere kullanışlılık odağında şekillenen donanımlar, Hyundai Assan Genel Müdürü Farklı Murat Berkel’in de ifade ettiği gibi Bayon’u hem Türk aile yapısına uyumlu hem de gençlerin dikkatini çekebilecek bir model haline getiriyor. Kitlenin bu kadar kapsamlı olarak belirlenmesi de bugün masada görünen ani talebin şaşırtıcı olmadığını gösteriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Görüştüğümüz Hyundai satış yetkilileri ise, fabrikanın ilk aşamada üst paketler yerine fiyatları daha uygun olan seçeneklerin üretimine öncelik verdiğini söylüyor. Tamamen 1,4 litrelik atmosferik motorun çevresinde şekillendiğini gördüğümüz bu seçeneklerde Style donanım seviyesinin ön planda tutuluşu dikkat çekiyor. 1.0 litrelik turbo benzinli motor ve hibrit entegrasyonlu diğer versiyonlar içinse şu aşamada herhangi bir tarih verilemiyor. Açıklama yapan bazı yetkililer ise tedarikteki bu sıkıntıda çip krizinin etkisine işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Döviz etkisinin de yoğun şekilde kendisini hissettirdiği listeler, tüm modellerin fiyatlarını son 6 ayda yaklaşık 60 bin TL yukarı çekti. Bayon’u ilgi odağı yapan bir diğer etmenin de tüm versiyonlarıyla engelli kullanıcılar için ÖTV muafiyet sınırında değerlendirilebiliyor olması yatıyor. Lakin şu aşamada aracın en dolu versiyonuna erişmek neredeyse imkansız. Gittiğimiz pek çok satış noktasında gösterim amaçlı konumlanan Bayon örneklerinin neredeyse tamamının satıldığına şahit olduk. Yetkililer önümüzdeki günlerde Bayon’u somut olarak görmek isteyen kullanıcılar için bayilerde teşhir ürünlerinin kalmayabileceğini de belirtiyor.

İlginizi çekebilir

i30 Fastback N performans ailesine katıldı