reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

taşıt kredisi BDDK

Taşıt kredileri için planlanan düzenlemeler hakkında sektörden ilk değerlendirmeler geldi

Gerek sıfır gerekse ikinci el pazarını yakından ilgilendiren taşıt kredisi revizyonu beklenti oluştururken, temsilciler de gözünü sürece dikmiş durumda.

Advertisement

ÖTV özelinde yapılan matrah güncellemesi sonrasında, yetkililerin pazara olan 2022 düzenlemeleri devam ediyor. Ocak ayı içerisinde taşıt kredisi tarafında yapılması beklenen değişimler, içerisinde bulunduğumuz şubat dönemle birlikte daha somut şekilde gündeme geliyor. Sektör temsilcileri de son yılların en kötü günlerinin yaşandığı tabloyla ilgili beklenti ve görüşlerini paylaşmaya başladı. Bu kapsamda değerlendirmelerde bulunan Otomerkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş, tüketicilerin BDDK tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda bir beklenti içerisinde olduğunu vurguluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Taşıt kredisi revizyonlarıyla alım kolaylığı sağlanabilir

Karakaş konula ilgili şu açıklamalara yer verdi; “2021’de yapılan vade kısıtlamaları ve kredilendirme tutarlarındaki düşüşler sebebiyle vatandaşlar araç sahibi olmakta bir hayli zorlanıyordu. Şu anda 300 bin TL kasko değeri olan bir otomobilin kredilendirilebilecek tutarı maksimum 120 bin TL, tüketicilerin beklentisi ise böyle bir otomobilde minimum 180 bin TL kredi kullanabilmek ve 60 ay vadeyle bu kredi imkanına sahip olmak.

Sıfır ve ikinci el otomobil pazarının can çekiştiği bu dönemde ciddi sektör temsilcileri tarafında da ciddi bir beklenti oluşmuş durumda. Olası bir yeni düzenlemeyle beraber otomobil almak isteyenlerin hem vade seçenekleri ve olanakları 60, belki de 72 aya kadar uzatılacak, hem de böylelikle aylık ödeyebilecekleri taksitler çok cüzi tutarlara düşecek, peşinat tutarları da aynı şekilde aşağılara çekilecek.

Eğer bu düzenleme hayata geçerse, otomotiv sektörüne ciddi bir can suyu olacağı kanaatindeyiz. Ancak bu can suyu etkisinin süreklilik kazanması, yüksek kredi faizlerinin düşmesine ve döviz kurunun düşüşüne bağlı. Zira bugün ikinci el pazarındaki her 10 otomobilden 6’sı krediyle satın alınıyor.