reklamı kapat

POPÜLER

Koronavirüs salgınının taşıt kredilerine şaşırtan etkisi

Koronavirüs süreciyle birlikte yeni önlemlere sahne olan finans piyasası üzerine yapılan araştırmada, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredileri için artış göze çarpıyor.

Geride bıraktığımız gün itibarıyla Türkiye’deki vaka sayısı 10.000’i geride bırakan Koronavirüs salgını gündem maddelerinde bir numarada kalmaya devam ediyor. Toplumsal etkilerinin yanında ekonomide yaşanabilecek sıkıntıları azaltabilmek amacıyla finans sektörünün de bu süreçte yeni önlemler almaya devam ettiğine şahit oluyoruz. Topyekün mücadele kapsamında bankalar da kredi borçlarında erteleme, ödemesiz dönem, yapılandırma ve ek kredi limitleri de dahil olmak üzere birçok destek paketini devreye almış durumda. Yapılan araştırmalar, nu dönemde Google üzerinden “kredi erteleme” aramalarının 100 kat arttığını gösterirken vatandaşların eğilimini ortaya koyuyor. Online kredi karşılaştırma platformu Hesapkurdu.com da Koronavirüs’ün kredi piyasalarına ilk etkilerini analiz etti. İncelemeye göre, Mart ayının ilk haftasına (2-8 Mart) göre, geçtiğimiz hafta (23-29 Mart) online kredi başvurularında dikkat çekici değişimler yaşandı. Rakamlarda taşıt kredisi ve ihtiyaç kredilerindeki farklarlar dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Taşıt kredisi Koronavirüs sürecinde artış eğiliminde

Yapılan araştırmaya göre ihtiyaç kredilerinde yüzde 50, taşıt kredisi başvurularında ise yüzde 15 artış yaşandığı görüşülüyor. Tükeyiciklerin konut kredilerine olan talepleri ise yüzde 30 odanında düşmüş durumda. Borç erteleme kararlarının ardından endişelerin aratarak devam ettiği piyasalarda vatandaşların olası senaryolara karşı ihtiyaç kredilerine yöneldiği aşikar. Mart ayının ilk haftasına göre online ihtiyaç kredisi başvuruları. İhtiyaç kredilerinde bu hafta itibarıyla faiz oranları yüzde 0,99 ile yüzde 1,79 arasında dalgalanırken, ortalama faiz oranı ise yüzde 1,39 seviyesinde. Salgın nedeniyle toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyenler özellikle kişisel araçlarıyla trafiğe çıkmayı tercih ediyor. Sosyal izolasyon hassasiyeti çocuklu ailelerde öne çıkarken, özel araçla seyahat beklentisi ekonominin genel anlamda duraksamasına rağmen taşıt kredisine olan başvurunun ilgisinin de bir kanıtı niteliğinde.

İlginizi çekebilir

Yenilikleriyle premium sınıfa meydan okuyan Volkswagen Touareg