reklamı kapat

POPÜLER

Oyak Renault

Veriler şaşırtıyor; işte Koronavirüs döneminde Türkiye’nin üç aylık otomobil satış rakamları

Salgın döneminde fabrikaların tamamı üretime ara veren otomobil sektörü, tüketici nezdinde ise tam gaz yoluna devam etmiş gibi görünüyor.

Hafta içerisinde sizlerle paylaştığımız bir araştırma verilerinde, Koronavirüs sürecindeki taşıt kredisi eğiliminden bahsetmiştik. Bu araştırma üreticilerin ülkemizde bir bir fabrikalarını kapattığı son bir aylık süreçte, salgının tüketici alışkanlıklarına etkisini çok net bir şekilde karşımıza çıkarttı. İhtiyaç kredilerinde yüzde 50, taşıt kredisi başvurularında ise yüzde 15 artış yaşandığını gösteren rakamlar, kısa süre önce Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından açıklanan satış rakamlarını destekler nitelikte. Nitekim açıklanan tabloya baktığımızda 2020’nin Ocak-Şubat-Mart döneminde hatırı sayılır oranda araç satışı yaşandığını görüyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobil satış adetlerinde yüzde 45’e varan artış

Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile bu yılın aynı döneminin karşılaştırmasını içeren tabloda gerek ticari gerekse binek pazarda artış gözlemleniyor. Aradaki makasın özellikle binek pazarında neredeyse yarı yarıya olması, böylesine bir dönemde üzerinde konuşulması gereken bir detay. Ticari araç sınıfında geçtiğimiz yılın mart ayına göre yüzde 3,26‘lık bir artış göze çarpıyor. Otomobil sınıfında ise ocak-mart dönemlerinde yüzde 44,79‘luk artış söz konusu. ODD’ye göre 68.812 olan 2019 ocak-mart satış verisi 2020’de 99.630’a yükseldi. Kredi faiz oranlarının düşmesi ve virüs sebebiyle tüketicilerin toplu taşımaya binmek istememelerinin bir etkisi olarak da değerlendirilen sürecin önümüzdeki üç aylık periyoda nasıl yansıyacağını hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Yenilikleriyle premium sınıfa meydan okuyan Volkswagen Touareg