reklamı kapat

POPÜLER

otomobil

Avrupa pazarının 2020 yılı için ilk otomobil satış verileri açıklandı

Koronavirüs etkisindeki Avrupa otomobil pazarı için açıklanan 2020 verileri, içten yanmalı motora sahip modellerdeki azalmayı gözler önüne seriyor.

Dünyanın önde gelen İstatistik şirketlerinden Jato Dynamics tarafından belirli dönem periyotlarında paylaşılan otomobil satış verileri, 2020 yılı için de yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı. Avrupa’nın en çok satan modellerinin de içerisinde bulunduğu yeni listede uzun sürede sonra zirve değişikliğinin yaşandığına şahit olduk. Renault Clio’nun Volkswagen Golf’ü ufak bir farkla geride bıraktığı satış rakamlarının genelinde ise geçtiğimiz yılın aynı döneminde göre düşüşte olduğunu gördük. Şubat 2019’daki 1.143.852 adet olarak arşivde yer alan seviye, Şubat 2020’de 1.063.264 ile kapandı. yüzde 7 daralmayı beraberinde getiren sonuçlarda dizel, benzinli ve elektrikli otomobil paydalarında da değişimler gözlemleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobil dünyasının yeni yıldaki ilk rakamları

Jato’nun güncel verilerine bakmadan önce 2019 yılının aynı dönemdeki paydasını anımsamak günümüzü anlamlandırmak adına fevkalade önemli. Nitekim geçtiğimiz yılın verilerinde şubat ayı bazlı olarak satış pastanın yüzde 58 benzinli, yüzde 34 dizel ve yüzde 6,6 elektrikli olarak şekillendiğini görüyoruz. 2020 verilerine göre ise bu tablo yüzde 54 benzinli, yüzde 31 dizel ve yüzde 13 elektrikli olarak karşımıza çıkıyor. Gerek benzin gerekse dizel gibi içten yanmalı ünitelerin temelini oluşturduğu modellere olan ilgi aynı eğride azalırken, elektrikli araçları ise yükselişini devam ettiğini söyleyebiliyoruz. Koronavirüs sürecinin önümüzdeki 3 aylık süreciyse ciddi oranda etkilemesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir

2020 Volkswagen Passat fiyatı ve donanım seçenekleri