reklamı kapat

POPÜLER

2020 Renault Clio

Avrupa zirvesinde çatırdama sesleri; 2020 Renault Clio satışları Volkswagen Golf’ü geride bıraktı

Jato tarafından açıklanan ve bir süredir merakla beklediğimiz Avrupa pazarı otomobil satışlarında 2020 Renault Clio dışında başka sürprizler de var.

Üretimi Türkiye’de gerçekleştirilen önemli otomobillerden birisi olan Renault Clio, elde ettiği yeniliklerin karşılığını almaya başlamış gibi görünüyor. Belirli aralıklarla pazar verileriyle karşımıza çıkan JATO Dynamics tarafından açıklanan rakamlara göre Clio, şubat ayı boyunca Avrupa’nın en çok satan otomobili oldu. Bu da uzun süredir Volkswagen Golf tarafından domine edilen liderliğin el değiştirmesi demek. Her iki model için de satışların düştüğü görülen grafikte yüzde olan Golf’ün yüzde 24’lük bir pazar kaybı yaşadığı sonucu karşımıza çıkıyor. Listeye göre 24.735 adet olan Golf satışları 24.914 adet olan Clio’nın ufak bir farkla gerisinde kaldı. Avrupa’nın en çok satan on modeli arasında yüzde 10’luk bir artışla 5. sıraya yükselen Fiat Panda’nın en şaşırtan isim olduğunu söylemek mümkün.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 Renault Clio yükselişi genel pazardaki düşüşe göre hissedilir derecede

Genel olarak, Avrupa’nın yeni yıl otomobil pazarı satışlarıysa geçtiğimiz yılın aynı döneminde göre hatırı sayılır oranda düşüşte. Şubat 2019’daki 1.143.852 adet olarak arşivde yer alan seviye, Şubat 2020’de 1.063.264 adet. Bu da Avrupa pazarında yüzde 7 daralama demek. Bu, 2015’ten bu yana kaydedilen en düşük satış adedi 955.113 olarak korunurken, Koronavirüs etkisiyle önümüzdeki birkaç ayda bu rekorun kırılmasını da bekleyebiliriz.

İlginizi çekebilir

2020 Renault Captur tanıtıldı! işte öne çıkan özellikler