reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Bu sefer kargo taşıyacak; karşınızda yeni elektrikli yerli otomobil

İzmir Ekonomi Üniversitesi ile Tekno CTP şirketi tarafından geliştirilen yeni elektrikli yerli otomobil, kargo taşımacılığına hazırlanıyor.

Çalışma temelli 2016 yılına dayanan bir proje ile yerli ve elektrikli bir kargo aracının önü açılıyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde görev alan öğrenci ve öğretim üyeleri, Tekno CTP şirketinin geliştirdiği bir aracı devraldı. Bu modeli geliştirerek trafiğe çıkabilecek bir hale getiren ekip aracı oldukça geliştirmiş. Kargo taşıması üzerine modifiye edilen yerli otomobil 400 kiloya kadar yükleri taşıyabiliyor. 70 kilometre menzil sunan modelin batarya değişimi de çok basit olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Güneri Şahin, “Firma, kargo şirketlerinin isteği üzerine elektrikli taşıma aracı yapmak için yola çıkmış. Ama geliştirdikleri aracın trafiğe çıkabilmesi için bazı eksikliklerinin olduğunu öğrenince bize ulaştılar. Projenin üzerinde çalışmaya başladık. Geliştirdiğimiz elektrikli aracın tüm özelliklerini hafif ticari aracın üzerinde uygulayacağız. Bu açıdan Türkiye’de bir ilk olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil projeleri çoğalmaya başladı

Elektrikli hafif ticari aracımız 350 kilogram ağırlığa, 400 kilogram kadar yük taşıma kapasitesine sahip olacak. 2,80 metre uzunluğundaki aracımızın 70 kilometre menzili olacak. Akıllı navigasyon sistemi sayesinde az elektrik harcayabilecek, rotayı kullanacak. Değiştirilebilen kaset tipi pili sayesinde 10-15 saniye içinde yeni pili takılıp görevine devam edebilen bir araç olacak. Pillerinin şarj zamanlarının kontrol edilmesinden tutun da motor güçlerinin otomatik kontrol edilmesine kadar çok önemli özellikleri var. Yüzde 100 elektrikle çalışabilen, küçük kompak tarzda araç olacak. Bu aracı bir yere kadar getirdik. Bundan sonra projemizi üniversiteyle tamamlayacağız. Amacımız, geliştirdiğimiz elektrikli hafif ticari aracımızın en kısa sürede Türkiye’nin yollarına çıkması.”

İlgili Video