reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil için gündeme gelen yeni eğitim atağı

Yerli otomobil modellerinin üretimi hakkında yeni bir eğitim adımı daha atıldı. Bu sefer konunun merkezinde YÖK yer alıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde yerli otomobilin üretiminde görev alacak nitelikli iş gücünü yetiştirmek üzere, Bursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde elektrikli araçlar dalı açılacağını duyurmuştu. Söylendiği kadarıyla önümüzdeki dönemde müfredatı oluşturulacak alan programı doğrultusunda öğretmen eğitimleri gerçekleştirilecek ve bu alana önümüzdeki yıl Liselere Geçiş Sistemi kapsamında öğrenci alınacak. Direkt olarak Bursa’da yer alan askeriye arazisinde kurulacak fabrikada üretilecek yerli otomobil modelleri, bu bölüm sayesinde iş gücü açısından desteklenecek.

İşte tam da bu bağlamda YÖK de bir adım attı. Yeni çıkan habere göre YÖK, “Türkiye’nin Otomobili”nin üretiminde de ihtiyaç duyulabilecek doktoralı mühendislerin yetiştirilmesi için burs miktarı aylık 4 bin 500 lirayı bulan “YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesi”ne yeni bilim alanları ekledi. YÖK’ün doktora programlarına, “elektrikli ve hibrid araçlar” dışında, “enerji depolama”, “güç elektroniği” ve “motor teknolojileri” başlığıyla 3 yeni bilim alanı daha dahil edildiği aktarılıyor. Açıklamaya göre bu alanlarda doktora yapmak isteyenler, 4 bin 500 lirayı bulan burs imkanından yararlandırılacak. YÖK, 10 Ocak’a kadar bu alanlarda doktora programı açacak yükseköğretim kurumlarının başvurusunu alacak. Bu başvuruların sonuçlanmasının ardından, doktora yapmak isteyen öğrenciler bu üniversitelere başvurabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil modelleri tam olarak ne kadar yerli?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktayyerli otomobil için “Minimum yüzde 50-51 yerlilikle başlıyoruz” ifadesini kullanmıştı. Biliyorsunuz yerli otomobilin yüzde 100 yerli olmasını kimse beklemiyor ya da böyle olmasına gerek bulunmuyor. Birçok dev otomobil firmasının araçlarında onlarca farklı ülkeden gelen parçalar bir araya geliyor. Bu açıdan yüzde 50-51 “yerlilik” şimdilik iyi görünüyor deniyor.

İlgili Video