reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 13 Pro

iPhone 13 ailesi hakkında yeni bir dedikodu ortaya çıktı

iPhone 13 ile ilgili dedikodulara bir yenisi daha eklendi. Güvenilir kaynaklardan DigiTimes, iPhone 13 ailesinde Qualcomm’un Snapdragon X60 5G modeminin kullanılacağını belirtiyor.

Advertisement

5 nm işlem süreciyle üretilen X60, iPhone 12 modellerinde kullanılan 7 nm tabanlı Snapdragon X55 modeme kıyasla daha yüksek güç verimliliği sunuyor.  Bu sayede kullanıcılara daha uzun pil ömrü sağlanıyor. X60 modem ile iPhone 13 modellerinin hem mmWave hem de 6GHz teknolojilerine destek vermesi bekleniyor. mmWave 5G ağları ultra hızlı bağlantı sunmalarına rağmen kısa menzile sahip oldukları için bu teknolojinin dezavantajı bulunuyor. Yeni modellerin iki teknolojiye destek vermesi sayesinde bu sorunun önüne geçilmesi planlanıyor. mmWave, kısa mesafelerde ultra yüksek hız bir bağlantı teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor. 6GHz ise mmWave’den daha yavaş olsa da bu teknoloji özellikle kırsal alanlarda daha iyi performans sergiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapdragon X65 modeli de kısa bir süre önce lanse edilmişti

Qualcomm hatırlanacağı üzere Snapdragon X65 olarak adlandırdığı modemini kısa bir süre önce görücüye çıkarmıştı. Dünyanın ilk 10 Gigabit 5G modemini bünyesinde barındıran Snapdragon X65, saniyede 10 gigabite kadar teorik veri hızı sağlıyor. Apple’ın bu modemi önümüzdeki yıl satışa sunulacak iPhone modellerinde kullanması bekleniyor. Bu yıl satışa sunulacak iPhone 13 ailesinde ise bu teknolojiyi görmeyi ummuyoruz. Apple bir taraftan da kendi modemini geliştirmeye devam ediyor. Şirket bunun için de mühdendis arayışına başlamış durumda. Önümüzdeki yıl satışa sunulacak iPhone modellerinde Apple imzalı modemleri görmemiz kuvvetle muhtemel. Şirketin 6G teknolojisiyle ilgili çalışmalarına da başlaması gerçekten de önemli görünüyor.

Haberde kullanılan görsel temsilidir

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni kablosuz kulaklık modeli