reklamı kapat

POPÜLER

NASA, One Strange Rock

NASA astronotları cevaplıyor: Uzaylılara inanıyor musunuz?

National Geographic için hazırlanan 10 bölümlük seri One Strange Rock‘ın etkinliğine katılan NASA astronotları yanıtladı: Uzaylılara inanıyor musunuz?

Son olarak Mother filminin yapımcılığını üstlenen Darren Aronofsky‘nin yeni projesi One Strange Rock için düzenlenen etkinlikte NASA pilotları da yer aldı. 10 bölümlük “Dünya’yı anlamaya yönelik” bu yapımın etkinliğindeki NASA astronotları uzaylıların varlığına ilişkin düşüncelerini açıkladı. Onlardan biri de Jeff Hoffman. Uzayda 1.211 saat geçiren Hoffman, “Evrenin bir yerlerinde hayat olduğuna inanıyorum.” diyor. Uzayda 4.000 saat geçiren Chris Hadfield da düşüncelerini şu şekilde açıklıyor: “En basit tabirle her bir yıldızın gezegenleri olduğu kanıtladık. İşin matematiğini siz yapın…” Gözlemlenebilir evrenin 14 milyar yıl geçmişe kadar uzandığı düşünüldüğünde sadece gözlemlenebilir evren hesaba katılarak 1 septilyon (24 sıfırlı) yıldız olduğu var sayılabilir. Her yıldızın en az bir gezegeni olduğu düşünülünce sayı içinden çıkılmaz bir hale bürünüyor. Hal böyle olunca tamamen yalnız olduğumuzu düşünmek Hadfield’a pek mantıklı gelmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Kanıt bulmalıyız”

Uzaya çıkan ilk Afrika-Amerikalı kadın Mae Jemison “Bulgular üzerinden düşünmeli ve bir kanıt bulmalıyız.” diyor. Hoffman da her ne kadar uzaylılara inansa da önce kanıt sunulması gerektiğini savunuyor. Sözlerini “Bir bilim insanı olarak, önce bir kanıt ararım.” diyerek tamamlıyor.

Dünya’nın büyüleyici ve kırılgan yanını ortaya koymayı amaçlayan One Strange Rock ilk bölümünü bugün itibarıyla uzay meraklılarıyla buluşturdu. Sunuculuğunu Will Smith’in üstlendiği, 10 bölümlük yapımın fragmanını haberin devamında izleyebilirsiniz.

Video