reklamı kapat

POPÜLER

Instagram giphy GIF

Instagram’da GIF desteğinin neden kaldırıldığı belli oldu

Sosyal medya devi Facebook‘un popüler servisi Instagram, bugün geçtiğimiz haftalarda getirdiği GIF desteğini sonlandırdı. Peki bu beklenmedik hamlenin arkasında tam olarak ne var? İşte cevabı;

Biliyorsunuz belirli bir süredir kişiler Instagram Hikayeler’ine GIF ekleyebiliyor. Bu sayede Hikayeler’i daha eğlenceli ve hareketi hale getiren şirket, burada Giphy tarafından sağlanan GIF’leri kullanıyor. Bu konuda şirketle anlaşan Facebook, böylece kendisi yeni bir arşiv oluşturmadan kişilere binlerce hareketli görsel sunabiliyor. Ancak sevilen bu özellik şu an geçici bir süre için kapatılmış durumda. Bunun arkasında ise Giphy içerisinde keşfedilen “aşırı ırkçı” bir GIF bulunuyor. Aşağıda görebileceğiniz bu GIF yüzünden tüm paylaşım altyapısını kapatan şirket, GIF yayıldıktan sonra silinmesine rağmen daha büyük sorunları önlemek adına en katı adımı atmış görünüyor. Bu arada aynı GIF bir diğer popüler sosyal ağ Snapchat‘e de benzer bir adım attırdı. Aslında ilk olarak orada görülen bu ırkçı içerik, silinene kadar Snapchat tarafında da Giphy desteğinin kapatılmasına neden oldu.

Instagram giphy GIF

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram ve Snapchat içerisinde ırkçılığa yer yok

İki platform da şu an Giphy’nin bu hatanın bir daha gerçekleşmeyeceğini garanti altına almasını istiyor. Haklı olarak ırkçı içerikleri hem de böyle çok ağır olanlarını bünyesinde istemeyen Instagram ve Snapchat, şu an sürecin geleceği hakkında çok fazla detay vermiyor. Yani belirli adımlar atılmadan GIF desteğinin en azından Giphy üzerinden geri dönmesi zor görünüyor.