reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Beetle’ı hiç olmadığı kadar Porsche’ye yaklaştıran proje: Memminger Roadster [Video]

2,7 litrelik motoruyla 200 beygirlik güce sahip olan Memminger Roadster, Volkswagen Beetle meraklıları için sınırlı üretim olarak üretilebilir.

Üretim sürecinde Adolf Hitler ve Ferdinand Porsche gibi isimlerin bulunması, dünyanın en çok satan otomobillerinden biri olması ve “halkın otomobili” rozeti… Üretimi 1938 yılında başlayan Volkswagen Beetle‘ın uzun mu uzun macerası kadar çıkış noktasında anlatılan hikayeler de, kendisini piyasada var olan pek çok otomobilden ayırmaya yetiyor. Pek çok yerde “böcek” olarak bilinen model, günümüzde klasik otomobil meraklılarının ufak bir restorasyon sonrasında kullanabileceği modeller arasında yer alıyor. Arkadan motorlu olmasıyla da ayrıca ilgi gören Beetle, bağımsız geliştiricilerin de özel olarak ilgi alanında. Aracın özel geliştiricilerinden birisi olarak isim yapmış Almanya merkezli Memminger‘in son projesi, bizlere Beetle’ın Porsche’nin en özel modellerinden birisi olan 356 Speedster‘a olan karakteristik yakınlığını bir kez daha görmemize olanak sağlıyor.

Porsche’nin en güzel izleri

1992 yılında Beetle modellerini restorasyon ve modifikasyon projelerine başlayan Georg Memming ve ekibinin ortaya çıkarttığı Roadster projesinde en önemli değişim motor kısmında yer alıyor. 2,7 litrelik dört silindirli makinenin kullanıldığı modelde elde edilen değerlere baktığımızda 210 beygirlik güç ve 247 Nm‘lik tork gibi hatırı sayılır oranlar karşımıza çıkıyor. Beş ileri manuel şanzımanla kombin edilen bu motorla birlikte aracın erişebildiği maksimum değer olarak 200 km/s gibi bir rakam paylaşılmakta. Motorun yanı sıra fren sistemi klasik Porsche 911’den ödünç alan ekip, süspansiyon sistemi ve 18 inç‘lik hafif alaşım jant setini bir araya getiriyor. Tüm parçaların bir araya gelmesiyle birlikte ortaya çıkan toplam ağırlık ise sadece 800 kilogram civarında. Şimdilik konsept olarak tek bir örneği üretilen Volkswagen Beetle Roadster, gelen talep doğrultusunda 20 taneye kadar üretilecek. Fiyat ise henüz netlik kazanmış değil.

Video