reklamı kapat

POPÜLER

Tesla altyapısına sahip elektrikli Volkswagen Beetle sizin olabilir [Video]

Sınırlı bir süre için açılan elektrikli Volkswagen Beetle kampanyasında, taşıma ücreti dahi merkezdeki firmaya ait olacak.

İkinci Dünya Savaşı sonrası otomobil devriminin sembollerinden birisi olan Volkswagen Beetle bugün hala klasik meraklılarının radarında. Döneminin bu kadar öne çıkan ismi olmasına rağmen yeni jenerasyonuyla çok fazla ilgi görmeyen ve üretim süreciyle ilgili radikal kararların alındığı otomobil için ise ikinci bir şans var. Volkswagen tarafından FIAT 500e örneğinde olduğu gibi tamamen elektrikli ve daha retro yapıda piyasaya sürülmesiyle birlikte ilgi odağı olma potansiyelini taşıyan Beetle, bağımsız geliştiricilerin bu konuda çoktan radarına girmiş durumda. Kaliforniya merkezli Zelectric tarafından 1958 model yılıyla yapılan dönüşüm, meraklılarının geleceğe daha umutla bakmasına yardımcı olacak. Bu projeyi diğer dönüşümlerden ayıran en önemli özelliği ise, iyi bir amaç uğruna bir kişiye verilecek olması. Üstelik bu kişi siz de olabilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şansı artırmak mümkün

Hayata geçirilen bu çekiliş çalışmasının öncesinde, araçla ilgili satır başlarına yakından bakalım. Meraklılarının kolaylıkla anımsayabileceği üzere, standart versiyonda yaklaşık 35 beygir güç üreten hava soğutmalı dört silindir bir Volkswagen kalbi yer alıyor. Zelectric ekibinin imzasını taşıyan kompakt elektrik motoru ise burada 100 beygirin biraz üzerinde güç üretiyor. Bu da eskiye oranla performansın neredeyse 3 katına çıkartılması demek. Batarya kısmında ise Tesla fabrikasından çıkan orijinal paket konumlandırılıyor. Bu değerleriyle ve görünümle iştah kabartan projeye sahip olmak içinse ünlü bilimci Carl Sagan tarafından kurulan ve kar amacı gütmeyen Planetary Society oluşumuna bağış yapmanız yeterli. Giriş seviyesi olarak 10 dolardan başlayan bağış sisteminde rakam yükseldikçe kazanma şansınız da o kadar yükseliyor. Kapanışı için 55 gün kalan projenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.