reklamı kapat

POPÜLER

drone

Yolcu uçağına “dalışa geçen” tehlikeli drone uçuşu [Video]

Drone‘lar ilk çıktığında sorumsuz kullanıcılara dair pek çok haber yayılmıştı. Havalimanlarına giren kullanıcılardan tehlikeli manevralar yapanlara kadar liste uzanıyordu. Zaman içinde bilinçlenen kullanıcılar arasında ise hala sorumsuzlar yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde internete yüklenen bir video ile sorumsuz bir drone pilotunun tehlikeli bir dalış manevrasıyla yolcu uçağına yaklaşıp kayıt aldığı ortaya çıktı. Söz konusu video Las Vegas’taki McCarran Uluslararası Havalimanı’nın yakınlarında kaydedilmiş. Drone’un havalanmasıyla başlayan videoda pilot çekim yaptığı sırada bir yolcu uçağı yaklaşıyor. Halihazırda havalimanlarının çevresinde dahi bu tarz uçuşların çok tehlikeli olmasını bir kenara bırakırsak, pilot uçağı görünce uçağa doğru alçalmaya başlıyor. Bu pek akıllıca olmayan tehlikeli hareket sonucu neyse ki herhangi bir kaza gerçekleşmiyor. Ancak pilotun kontrolünü yitirmesi durumunda ciddi sonuçlar doğurabilecek bir durum.

Soruştuma süreci

Amerikan Federal Havacılık İdaresi FAA ise durumu soruşturmaya başlamış. Tehlikeli uçuşun arkasında ismi arayan FAA, söz konusu suçluyu bulduğunda pilot 1.500 dolara yakın bir ceza ödemek zorunda kalabilir. Federal suçlar kapsamında ise kullanıcının 250 bin dolara yakın para ve 3 yıl hapis cezası alması olası. Tehlikeli uçuşu haberin girişindeki videodan izleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER