reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

emirates

Emirates’in tehlikeli “penceresiz uçak” planları

Emirates, uçaklarında ilginç bir tasarım değişimi yapmayı planlıyor. Daha hızlı ve hafif uçaklar için firma yolcu kabinindeki tüm pencereleri kaldırmak istiyor.

Advertisement

Geçtiğimiz aralık ayında Emirates yeni First Class uçuş deneyimini kullanıcılarla buluşturmuştu. Hatta ünlü YouTuber Casey Neistat’ın da bir vlog hazırladığı bu özel First Class deneyiminde, pencere kenarı olmayan yolcular için sanal pencereler olduğunu görmüştük. Kabinlerde camların olması gereken bölgeye ekran yerleştiren havayolu böylelikle yolcuların her daim cam kenarında oturmasını garantilemişti. Görünen o ki bu teknoloji firmaya farklı bir fikir vermiş. Şimdilerde firma “Tüm camları kaldırsak ve yerine alternatif görüntü koysak nasıl olur?” sorusunun cevabını arıyor gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha hafif ve hızlı uçaklar

Şirket gelecekteki tüm uçaklarını daha hafif ve hızlı yapmak için pencereleri tamamen ortadan kaldıracak bir çözüm üzerine çalıştığını açıkladı. Yolcuların dışarıyı doğrudan pencereden görmesi yerine uçağın dışına yerleştirilmiş fiber optik kameralardan gelecek görüntülerin camların bulunduğu bölgeye yansıması üzerine çalışılıyor. Firmanın başkanı Sir Tim Clark yaptığı açıklamada bu şekilde elde edilen görüntülerin çok başarılı ve doğal görüntüden daha iyi olduğunu belirtiyor. Sanal camlar Emirates’in en yeni Boeing 777-300ER uçaklarının First Class kabinlerinde zaten kullanılıyor. Sir Tim Clark’ın açıklaması ise şu şekilde devam ediyor: “Yolcu kabinine dışarıdan baktığınızda gövdesinde hiç pencere bulunmayan bir uçak düşünün. İçine girdiğinizde ise sizi pencereler karşılıyor. Bu sayede pencereler yüzünden yapısal olarak bir zayıflığı bulunmayan bir uçak elde ediyorsunuz. Araç daha hafif ve daha hızlı bir gövdeye sahip oluyor. Daha az yakıtla daha yükseğe uçabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu plandaki en büyük sıkıntı ise uçuş güvenliği için kabin görevlisinin her daim dışarıyı görebilme zorunluluğu. Bildiğiniz gibi uçaklarda havalanırken ve iniş gerçekleşirken kabin görevlileri pencereleri açmanızı talep ediyor. Bunun sebebi güvenlik açısından en riskli anların uçak iniş ve kalkışları olması. Kabin görevlilerinin olabilecek herhangi bir acil duruma karşı dışarıyı eş zamanlı görebilmeleri gerekiyor. Görüntünün gecikmesi ya da bozulması büyük risk teşkil ediyor. Firmanın yenilikçi görüşü istediği onayı alamayabilir anlayacağınız.