reklamı kapat

POPÜLER

Bu işin şakası yok! Drone yolcu uçağına çarptı

Son dönemin en popüler teknolojik oyuncakları kuşkusuz drone modelleri. DJI firmasının başarılı modelleriye herkesin satın almak istediği bu ürün, kendini bilmez kişilerin elinde ise çok büyük riskler oluşturmaya devam ediyor. Bu noktada gerçekleşen son olayın haberi ise Kanada‘dan geliyor.

Kanada’da yer alan Quebec City Jean Lesage Uluslararası Havalimanı’nda meydana gelen yeni olay, hava sahasına izinsiz giren bir drone ile yolcu uçağının çarpışmasıyla sonuçlanmış. Kanada Ulaştırma Bakanı yaptığı açıklama ile ülke sınırları içerisinde ilk kez böyle bir kazanın medyana geldiği belirtirken, kazanın bir drone kullanıcısının sivil uçuşa kapalı alana girmesi nedeniyle oluştuğu söyleniyor. Yerden sadece 450 metre yukarıda yer alan ve 8 yolcu taşıyan uçağa çarpan drone, neyse ki çok büyük bir hasara yol açmamış ve Skyjet firmasına ait uçak sorunsuz şekilde iniş yapmayı başarmış.

Sonucu çok daha kötü  olabilecek bu olaya karşı hızlı bir çalışma içerisine giren yetkililer, yasaklı hava sahasına giren drone modellerini tespit edebilecek teknolojiler ile güvenliklerini arttırmak istiyor. Bu tarz kendini bilmez insanları da uyaran Ulaştırma Bakanı, drone sahiplerini uyararak benzer durumlarda 25 bin dolar para ya da hapis cezası uygulanabileceğini belirtiyor. Kanada’da yer alan tüm havalimanları drone uçuşuna kapalı konumda bulunuyor ve DJI’ın firmasının modelleri bu yasakları otomatik olarak uygulayabiliyor. Kazada hangi drone’un kullanıldığı ise açıklanmıyor.