reklamı kapat

POPÜLER

whatsapp

WhatsApp’ın az kullanılan pratik özellikleri

Yoğun olarak kullanılan uygulamalar arasında yer alan WhatsApp sevdiklerimize hızla ulaşmamıza olanak sağlıyor. Fakat WhatsApp’ın rakiplerinin önüne geçmiş olması bir tesadüf değil. Aksine kullanıcılara pek çok pratik özellik sunmasından kaynaklanıyor. Bu yazımızda WhatsApp’ın az kullanılan fakat yeri geldiğinde işimizi fazlasıyla kolaylaştıran özelliklerine yer veriyoruz.


WhatsApp Web

Listemizde muhtemelen en fazla bilinen özellikle başlıyoruz. Eğer WhatsApp kullanıyor ancak mesajları masaüstünden göndermek istiyorsanız bunun oldukça kolay bir yolu var. Önce kullanacağınız bilgisayarın başına geçiyor ve bu işe özel hazırlanan siteyi açıyorsunuz. Ardından telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açıp sağ üst köşede yer alan üç noktalı simgeye basıyorsunuz. Buradan WhatsApp Web seçeneğine bastığınızda bir barkod okuyucu ortaya çıkıyor. Ekranda yer alan barkodu telefonunuza okuttuğunuzda mesajlarınız ve arkadaş listeniz masaüstünüzde beliriyor. Böylece fiziksel klavyenin avantajını kullanıp daha hızlı mesaj yazabiliyorsunuz.


Dosya Gönderimi

WhatsApp Web sadece mesajlaşmayı pratik hale getirmiyor. Aynı zamanda dosya gönderimini de kolaylaştırıyor. Eğer telefonunuzu bilgisayarınıza bağlamadan dosya gönderimi yapmak istiyorsanız bunun için WhatsApp’ı kullanabilirsiniz. Bunun için önce akıllı telefonunuzdaki kişi listenize kendi adınızı ve numaranızı kaydetmeniz gerekiyor. Ardından WhatsApp Web’i açıp bilgisayarınızdan istediğiniz dosyayı gönderebilirsiniz.


Sohbet Kısayolları

Hepimizin sohbet etmeyi çok sevdiği ve sık sık konuştuğu tanıdıkları bulunuyor. WhatsApp ise bu kişilere hızlıca ulaşmamız için oldukça pratik bir özelliğe sahip. Öncelikle sık konuştuğunuz bir kişiyle gerçekleştirdiğiniz WhatsApp konuşmasını açıyorsunuz. Ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine basıp diğer başlığına geliyor. Burada kısayol ekle seçeneğini kullandığımızda otomatik olarak ana ekranımıza konuşma kısayolu ekleniyor. Böylece sevdiklerinize hızlıca ulaşabiliyorsunuz.


Konuşma Sabitleme

Eğer kısayol eklemek istemiyor fakat sevdiklerinize olabildiğince hızlı ulaşmak istiyorsanız konuşma sabitleme özelliğini de kullanabilirsiniz. Bunun için tüm konuşmaların olduğu sayfayı açmak ve sabitlemek istediğiniz konuşmanın üstüne uzunca bir süre basmak gerekiyor. Ardından ekranda farklı seçenekler beliriyor. Bunlardan raptiyeyi andıran simgeye bastığınızda bu konuşma ekranın en üstüne sabitleniyor.


Yıldızlı Mesajlar

Kimi zaman konuşmalarımız sırasında bizimle unutulmaması gereken veya önemli bilgiler paylaşılıyor. Örneğin iş görüşmesine gideceğiniz bir yerin adresi, bir sosyal medya hesabının şifresi veya hoşunuza giden bir söz olabilir. Bunları kaybetmek istemiyorsanız ekran görüntüsü almanıza gerek yok. Bu mesajın üstünde uzunca bastığımızda ekranda yeni seçeneklerin belirdiğini görüyoruz. Bunlardan yıldız işaretini seçtiğimizde bu mesaj “yıldızlanmış” yani önemli olarak işaretlenmiş oluyor. Bu mesajlara erişmek için ise üç yıldız simgesine basıp, yıldızlı mesajlar sekmesine gelmek yeterli oluyor.


Toplu Mesaj Gönderme

WhatsApp gruplarıyla karıştırılan bu özellik zaman zaman çok daha yararlı olduğunu kanıtlıyor. Bir etkinlik planlamak için grup kurup konuşmaya başladığınızda konu bambaşka yerlere gidebiliyor. Böylece karar almak imkansız bir hal alıyor. Fakat aynı mesajı toplu mesajlardan gönderdiğinizde yazdıklarınız herkese teker teker gönderiliyor. Biz gönderimleri tek bir pencereden görsek de, cevaplar kişilerin konuşma penceresinden bireysel olarak gelmeye başlıyor. Bu özellik sayesinde herkes onların plana dahil olup olmadığını teker teker sorduğunuzu zannedebilir.


Bildirim Özelleştirme

Aile, iş, okul ve arkadaşlarla iletişim için kullanılabilen WhatsApp kimi zaman çok yoğun bir hal alıyor. Eğer üye olduğunuz birden farklı grup varsa ve mesajın bunlardan hangisinden geldiğini öğrenmek istiyorsanız bildirimlerinizi özelleştirebilirsiniz. Seçtiğiniz farklı zil sesleri, titreşim veya renkler gelen mesajı açmadan gönderen kişiyi anlamanıza yardımı olabilir. Aile, iş, okul ve arkadaşlarla iletişim için kullanılabilen WhatsApp kimi zaman çok yoğun bir hal alıyor. Eğer üye olduğunuz birden farklı grup varsa ve mesajın bunlardan hangisinden geldiğini öğrenmek istiyorsanız bildirimlerinizi özelleştirebilirsiniz. Seçtiğiniz farklı zil sesleri, titreşim veya renkler gelen mesajı açmadan gönderen kişiyi anlamanıza yardımı olabilir.