reklamı kapat

POPÜLER

drone kaza heliopter

Sonunda bu da oldu, drone helikopter düşürdü!

Son dönemin en popüler teknolojik oyuncakları drone modelleri, zaman zaman ciddi sorunlar doğurabiliyor. Özellikle DJI firmasının başarılı modelleriyle herkesin satın almak istediği bu ürün, kendini bilmez kişilerin elinde ise çok büyük riskler oluşturuyor. Bu noktada gerçekleşen son olay ise kötü bir ilke imza atıyor.

Bloomberg’den gelen habere göre bir drone’un yol açtığı ilk gerçek hava kazası gerçekleşmiş durumda. Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana gelen kaza, neyse ki ölümcül bir sonuç doğurmamış. Güney Karolina’da Robinson Helicopter R22 helikopter ile uçuş yapan öğrenci ve öğretmen pilot, bir an yakınlarına bir drone’un geldiğini görmüş. Bunun üzerine hemen kontrolü eline alan öğretmen pilot, drone’dan kaçınmaya çalışırken helikopter kuyruğunu yakındaki ağaca kaptırmış. Bunun sonuncunda düşerek iniş yapan helikopter, çok yüksek olmamalarına rağmen çok büyük zarar görmüş. Öğrenci ve öğretmen pilotlar ise kazadan yara almadan kurtulmuş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Drone’u kullanan kişi tespit edilemedi

Resmi kurumlardan yapılan açıklamaya göre kazaya neden olan modelin DJI Phantom olduğu tespit edilmiş. Bunu kullanan kişiyi ise bulamayan yetkililer, şu an DJI ile GPS verileri üzerinde çalışma gerçekleştiriyor. Ürün tarafından kaydedilen verileri inceleyerek bu sorumsuz davranışı yapanları arayacağını belirten şirket, konu hakkında detaylı bir açıklama yapacağını söylüyor. Sattığı ürünleri hava sahalarına girmesini engelleyen otomatik sistemler kullanan DJI, yine de süreci yüzde 100 güvenli hale getiremiyor. Bu da gelecekte bir gün çok büyük bir kazanın olabileceğini gösteriyor. Burada en büyük iş de kişilere düşüyor. Lütfen aldığı kişisel hava araçlarıyla hava sahalarının yakınında uçuş yapmayın.

İlginizi çekebilir