reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

SpaceX’ten tam 64 uydu içeren tarihi başarı [Video]

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, kısa süre önce tam 64 uydu içeren tarihi başarıya daha imza attı. İşte bu önemli konu hakkında bilinmesi gerekenler.

SpaceX, uzay konusuna bakış açısını değiştirme ve süreci gerçekten ticari hale getirmeyi başarmış bir firma. Şirketin son kalkışı ise Spaceflight SSO-A: SmallSat Express görevi için yapılmış durumda. Bu kalkış birçok açıdan önem arz ediyor. İlk olarak görevde kullanılan Falcon 9 roket modelinin tam üçüncü kez başarılı bir göreve imza atmış olması. Yani üçüncü kez bir ticari kalkışta kullanılan roket, yeniden kullanılabilirlik ve maddi tasarruf konusunda yeni bir döneme işaret ediyor. Vandenberg Air Force üssünden yapılan kalkıştan taşıdığı uyduları alçak dünya yörüngesine çıkan Falcon 9, daha sonra dikey olarak Atlas okyanusunda yer alan platforma iniş yapmayı da başarmış durumda. Şirket bu konuyu artık gayet normal bir durum haline getirdi. Bu arada taşıdığı uydu değil uyduları diyoruz. Çünkü SpaceX bu görevde 35 farklı şirkete ait tam 65 adet ufak uyduyu uzaya çıkardı. 65 uydulu görev, şirketin bir seferde taşınan uydu rekoru açısından da tarihine geçti. Şirket aynı zamanda 2018 içerisinde başarıyla gerçekleşen 19. görevle de tarihe geçmeyi başardı.

SpaceX

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX kısa süre önce de Es’hail-2 görevine çıkmıştı

Florida’da yer alan NASA Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılan kalkışta, daha önce kullanılmış bir Falcon 9 roket kullanıldı. Sorunsuz geçen kalkışta Es’hail-2 iletişim uydusunu alçak dünya yörüngesine çıkaran Falcon 9, geriye dönerek atlas okyanusunda yer alan deniz üstü platforma sorunsuz şekilde dikey iniş yaptı.