reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

SpaceX Falcon 9 düştü

SpaceX Falcon 9 roketin denize düşme anını gösteren yeni video [İzle]

SpaceX, CRS-16 görevi kapsamında yaptığı kalkışı istediği gibi bitiremedi. Görevde kullanılan Falcon 9 roket denize düştü. İşte bu anı gösteren yeni video yayımlandı.

SpaceX, dün akşam CRS-16 görevi için Falcon 9 roket ile  sorunsuz bir kalkış gerçekleştirdi. Florida’da yer alan Cape Canaveral Hava Üssü‘nde yapılan kalkış ile Uluslararası Uzay İstasyonu‘na gerekli bilimsel / yaşamsal malzemeleri taşıyan Dragon kapsülü yola çıkaran firma, görevin sonunu ise istediği gibi bitiremedi. Dragon kapsülü uzaya bıraktıktan sonra geriye dönen Falcon 9, planlanandan farklı olarak karaya inmek yerine denize düştü. Elon Musk’ın “denize indi” olarak aktardığı bu kötü olay hakkında yeni bir video yayımlandı. Direkt olarak Elon Musk’tan gelen yukarıda izleyebileceğiniz video, iniş ya da düşüşü açık şekilde gözler önüne seriyor. Olay çok yumuşak şekilde gerçekleştirdiği için tek parça halinde kalan roketin, gönderilen bir gemi ile kurtarıldığı söyleniyor. Dün akşam da söylediğimiz gibi devasa Falcon Heavy kalkışından bu yana dikey iniş konusunda sorun yaşamayan firma, bu sefer teknik problemin kurbanı oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX artık Falcon 9 geliştirmiyor

Dikey iniş olayı şirket ve genel olarak herkes için büyük önem arz ediyor. Çünkü roket alanında yeniden kullanılabilirlik çok büyük maliyet tasarrufu getiriyor. SpaceX sayesinde uzaya uydu göndermek gibi süreçler artık hiç olmadığı kadar daha ucuza halledilebiliyor. Bunlara ek olarak firma artık Falcon 9 roketlerden geliştirmiyor. Firmanın gündeminde artık BFR yer alıyor.

İlgili Video

Roketin düşme anını yakından gösteren ilk video