reklamı kapat

POPÜLER

Katlanabilir akıllı telefon Gorilla Glass

Alandaki ilk katlanabilir akıllı telefon modelleri için kötü haber

İlk katlanabilir akıllı telefon modelleri 2019’un başında karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Ancak bu ilk modellerin korunması konusunda kötü bir Gorilla Glass haberi var.

Gerçek anlamda ilk katlanabilir akıllı telefon modeli Samsung Galaxy Fold olacak gibi duruyor. Ancak alanda kesin olarak Huawei, Oppo, Xiaomi ve LG gibi isimler de çalışmalar yapıyor. Bu modellerin en önemli yanları kesinlikle ekranları. Bu yüzden modellerdeki katlanabilir esnek ekranları korumak büyük önem arz ediyor. Mevcut akıllı telefonların çoğunda Corning tarafından geliştirilen Gorilla Glass camlar kullanılıyor. Bu cam yüzde 100 koruma getirmiyor olsa da cihazların ekran panelini birçok darbeden ve çizikten koruyor. İlk katlanabilir akıllı telefonlar ise başka çözümlerle gelecek gibi görünüyor. Çünkü Corning henüz bu modellere uygun katlanabilir Gorilla Glass sevk etmeye hazır değil. Bu konuda geliştirdiği 1 mm kalınlığa sahip esnek / katlanabilen bir camı bulunan firmanın, rahat katlansın diye insan saçından daha ince koruyucu camlar geliştirdiği dahi söyleniyor. Ancak firma katlanabilir akıllı telefon modellerinin kullanım ve form faktörlerinin tam olarak hazır olmadığını belirtiyor. Bu açıdan da firma yeni sürece açıkça geç katılacağını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bahsettiğimiz katlanabilir akıllı telefon Samsung Galaxy Fold için şu detaylar biliniyor

Bildiğiniz gibi Infinity Flex adı verilen bir ekran teknolojisi üzerine kurulan telefon, bünyesinde 7,3 inç ve 4,6 inç iki adet ekran taşıyor. Modelin içerisinde yer alan esas katlanan 7,3 inç ekran, 1536×2152 piksel çözünürlük ve 420 ppi değerini sunuyor. 4,6 inç 21:9 ekranın ise 840×1960 piksel çözünürlüğe ve yine 420 ppi değerine sahip olduğu biliniyor. Tam 2.500 dolara satılacak denilen 5G destekli Samsung Galaxy Fold, 2019 içerisinde sadece 1 milyon ünite üretilecek.

İlginizi Çekebilir

Firmanın ilk katlanabilir prototipi