reklamı kapat

POPÜLER

KIA SP

Range Rover Evoque esintileriyle, KIA’nın sürpriz SUV projesinin tanıtımı gerçekleşti [İlk bakış]

Auto Expo 2018 kapsamında gerçekleştirilen tanıtımla karşımıza çıkan KIA SP konsepti, kendisini beğenenleri seri üretim formuyla da etkilemeyi vadediyor.

KIA’nın ilk detaylarını ocak ayının son günlerinde paylaştığı sürpriz SUV projesi SP, seri üretime geçecek olan yepyeni bir modelin habercisi niteliğindeydi. Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi‘de düzenlenen Auto Expo 2018 kapsamında gerçekleştirilen tanıtımla karşımıza çıkan proje, verdiği güçlü sinyalleri boşa çıkartmayarak oldukça farklı ve başarılı bir yapıyı beraberinde getirdi. Tanıtım sırasında konuşma yapan KIA yetkililerinin, seri üretim versiyona büyük oranda sadık kalınacağını duyurmasıyla da beklentileri iyice artıran SP’yi Avrupa pazarında görmemiz şimdilik biraz zor gözüküyor. Hindistan ve çevre pazarlar baz alınarak geliştirildiği söylenen araç, şirketin yeni kuracağı fabrikada üretim bandına çıkacak.

Güçlü karakter

Kompakt crossover sınıfında yer alacak olan SP’nin tasarım karakteri bakımından Mazda CX-3 ile sıkı bir rekabete gireceğini söyleyen KIA’nın beklentileri bir hayli yüksek. Henüz teknik detaylarıyla ilgili bir bilginin paylaşılmadığı aracın, tasarımına baktığımızda ise kullanılan kaslı çizgilerin gösteriş olarak çok daha büyük bir modele işaret ettiğini görebiliyoruz. Slim-LEd ışıklandırmaları ve biraz Range Rover Evoque’u andıran ızgara-tampon birlikteliği bulunan SP’de gövde renginden farklı tavan da dikkatimizden kaçmadı. Hindistan ve çevresinde yapılacak üretim adına 1,1 milyar dolarlık devasa bir yatırım hazırlığında olan Hyundai-KIA işbirliğinin, konseptin seri üretime hazır versiyonuyla ne zaman karşımıza çıkacağıysa henüz belli değil. Siz de projeyle ilgili görüşlerinizi bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.