reklamı kapat

POPÜLER

Tanıtım gerçekleşti; öne çıkan özellikleriyle 2019 Toyota Corolla Sedan [Video]

Guangzhou Otomobil Fuarı kapsamında ilk kez tüm dünyanın karşısına çıkartılan 2019 Toyota Corolla Sedan, ay sonunda da Amerika’da boy gösterecek.

Auris isminin oyun dışı bırakılarak Corolla rozetinin dünya geneline tekrar yayılmasının ardından ailenin beklenen son oyunucusu da nihayet karşımızda duruyor. İlk resmi gösterimi Çin’de yapılan 2019 Toyota Corolla Sedan, hatcback ve station wagon versiyonlarının ardından meraklılarıyla buluşacak. Donanım ve motor özellikleri itibarıyla tahmin edebileceğimiz gibi diğer modellerle birebir aynı olan otomobildeki farkları tasarım ve kullanım alanları başlıklarıyla ayrı bir noktaya konumlandırabiliriz. Toyota’nın tüm dünyada kullandığı küresel platformu TNGA üzerine geliştirilen yeni Corolla Sedan, Focus ve Civic gibi önemli rakiplerine hibrit seçeneği üzerinden farklı bir sinyal verecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilinmesi gerekenler

12. jenerasyonuyla karşımızda duran Corolla ailesinin sportif karakteri Sedan versiyonda da kesinlikle hissedilir düzeyde. Özellikle ön bölümdeki net çizgilerin agresif ışıklandırma grubuyla bir araya gelmesinden oluşan bütünlük sınıftaki iddialı tasarımlar arasında yer bulacak. Arka bölüm ise nispeten daha sakin yapıyla bütünlükte kendisine yer açıyor. Corolla Sedan’ın ebatlarına baktığımızdaysa 4.640 milimetre uzunluk, 1.780 milimetre genişlik, 1.435 milimetre yükseklik ve 2.700 milimetre aks mesafesi rakamlarının belirlendiğini görüyoruz. Bu rakamlara göre Corolla Sedan’ın Civic Sedan’dan uzunluk ve genişlik olarak geride olduğunu, aks mesafesindeyse ufak bir farkla önde olduğunu söyleyebiliriz. İşin altyapı kısmında diğer markalara göre hissedilecek en büyük fark süspansiyon sisteminde olacak. Toyota burada önle birlike arka tarafta da çok noktadan bağımsız süspansiyon mimarisini Corolla’ya dahil etmiş durumda.

toyotacorollasedan7

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motor seçeneklerine geldiğimizdeyse markanın dizele veda felsefesinden doğan seçeneklerin devamlılığı karşımıza çıkıyor. Avrupa pazarında ilk kez hibritle satın alınabilecek olan Corolla Sedan’da 140 beygir güç üreten 1,8 litre ve 170 beygir güç üreten 2.0 litrelik benzinli motorların şu anda ön plana alındığını görebiliyoruz. CVT ve 6 ileri manuel ise şanzıman tarafından tercih edilebilecek seçenekler olacak. Türkiye pazarı için satışı en muhtemel seçenekse şüphesiz hibrit olacak. İlk olarak yurt dışında kademli satışları başlayacak olan Corolla’nın, 2019 yılının ilk çeyreğiyle birlikte kullanıcılarla buluşması bekleniyor. Fiyat bilgisiyse henüz netlik kazanmış değil.