reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Steam

Tesla araçlara güncelleme ile birçok faydalı özellik eklendi

Satışta olan Tesla otomobil modelleri (Model S, Model X, Model 3 ve Model Y) için gerçekten büyük bir güncelleme yapıldı.

Advertisement

Tesla, satışa sunduğu araçlarını yazılımsal olarak güncellemeye devam ediyor. Burada müşterilerinin taleplerini de değerlendiren firma, bu sefer büyük bir güncelleme yayınladı. Bu yakında herkese gelecek bilgisi verilen 2021.44.25 kodlu güncelleme ile ilk olarak araç içinde oynanabilen Sonic the Hedgehog ve Sudoku oyunları geldi.

Buna ek olarak araçlar içerisinde TikTok videolarını gösterir hale getiren firma, sinyale bağlı çalışan kör nokta sistemini de devreye aldı. Bu sistem sayesinde sinyal verilen yöndeki kameranın görüntüsü ekrana veriliyor, süreç otomatik olarak çalışıyor.

Koyu arayüz modunun manuel olarak açılabilmesi seçeneğini getiren şirket, bazı arayüz kontrol güncellemeleri yaptığını da aktarıyor. Aynı zamanda araçlarda artık daha önce easteregg olan yılbaşına özel ışıklı bir şov yer alıyor ve alt menü barı istenildiği gibi özelleştirilebiliyor.

Tesla bu konuda gerçekten rakiplerinin çok ama çok ötesinde yer alıyor. Yeni nesil Tesla otomobil modellerinde yer alan güçlü sistemler, firmaya yazılımsal olarak dev imkanlar sağlıyor.

Tesla araçlara kısa süre önce de çok faydalı bir imkân gelmişti

Bu özellik yol gürültüsünü azaltma sistemi olmuştu. İlk olarak Model S ve Model X araçlar için getirilen sistem, kulaklıklardaki ANC yani aktif gürültü engelleme sistemini taklit ediyor. Araçların kabin içi gürültüsünü yerleşik mikrofonlar ile belirleyen sistem, hoparlörler üzerinden eşit derecede anti-gürültü üreterek yol gürültüsünü azaltmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapılan ilk yorumlara göre sistem henüz yol sesini tamamen ortadan kaldırmıyor ancak özellikle çok bozuk zeminlerde ciddi fark yaratabiliyor. Ayrıca bu sistemin yeni çıktığı ve ileride geri bildirimler üzerinden daha da iyi hale getirileceği aktarılıyor.

Buna benzer sistemler üzerinde başka firmalar da aktif olarak çalışmalar yapıyor. Yol gürültüsünü özellikle fiziksel yalıtımın düşük olduğu basit araçlarda azaltmak için bu tarz sistemler büyük önem arz ediyor. Yol gürültüsü özellikle uzun yolculuklarda sürüşü olduğundan çok daha yorucu hale getirebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın