reklamı kapat

POPÜLER

Aurora Station

İlk lüks uzay oteli Aurora Station, nefes kesen konaklama ücretiyle tanıtıldı

Yıllardır araştırma için çıkılan uzay artık başka bir amaç için de gündemde bulunuyor. Birçok firma “uzay turizmi” altında çalışmalar yapıyor. Ancak genelde “uzay yolcukları” planlanıyor. Peki ya uzayda konaklamak? İşte bu noktada karşımıza İlk lüks uzay oteli Aurora Station çıkıyor.

Space 2.0 Summit kapsamında tanıtılan Aurora Station, yukarıda da belirttiğimiz gibi “ilk lüks uzay oteli” olarak geçiyor. Arkasında Orion Span yer alan bu turizm uydusu, her şey yolunda giderse 2021’de Dünya dışına çıkıyor. 2022’de ise konuklarını ağırlamaya başlayacağı söylenen otel, astronot deneyimini herkese yaşatmak istiyor. Ancak bunun hiç ama hiç ucuz olmayacağı açıklanıyor. İlk olarak kişilerin 80 bin dolar depozito vermesi gerekiyor. Esas yolculuk ve konaklamanın ise kişi başı tam 9.5 milyon dolar tutacağı söyleniyor. Yani ultra zengin kişileri hedefleyen Aurora Station, kainatın en pahalı oteli unvanını da üzerine alacak gibi duruyor. Altı misafir ve iki görevlinin yer alacağı bu benzersiz deneyimin ise tam 12 gün süreceği söyleniyor. Yer çekimsiz ortam deneyimi yanında gelenlerin uzayda gıda yetiştirme gibi deneyler de yapacağı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aurora Station, alçak dünya yörüngesine yerleştirilecek

Dünya’nın 320 km üzerinde görev yapacak ilk lüks uzay oteli, bu noktada ilginç bir döngüyü de gözler önüne serecek. Otel bulunduğu yörünge sayesinde Dünya’nın etrafını her 90 dakikada bir geçecek. Bu sayede de 24 saat içerisinde toplam 16 gün doğumu ve batımı izlenebilecek. Otele gideceklerin üç ay süren “Orion Span Astronot Sertifikasyon” programını bitirmesi gerekirken, gelecek için ilginç bir adım daha atılmış gibi görünüyor. Bakalım otel gerçekten işletmeye açılabilecek mi?

İlgili Video

Uzaya çıkan bir Tesla!