reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Blue Origin, Orbital Reef

Blue Origin, Orbital Reef isimli kendi uzay istasyonunu kuruyor

Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un özel uzay şirketi Blue Origin, gelecek için önemli bir haber, Orbital Reef ile gündemde.

Advertisement

Uzaya iki farklı görevde kısa süreli de olsa sekiz farklı sivil çıkaran ve temel olarak uzay turizmine başlayan Blue Origin, elbette bununla yetinmek istemiyor. Şirket gerçek uzay turizmini, Orbital Reef isimli uzay istasyonunda yaşatmak istiyor.

Bugün duyurusu yapılan Orbital Reef, direkt olarak Blue Origin’in olmayacak. Yapılan açıklamaya göre bu özel uzay istasyonu, Fatih Özmen ve Eren Özmen tarafından kurulan uzay şirketi Sierra Nevada Corporation altındaki Sierra Space ortaklığında hayat bulacak.

Bu uzay istasyonu adeta bir uzay oteli gibi olacak ve zengin misafirlerine unutamayacakları bir deneyim yaşatacak. Ancak süreç sadece bununla sınırlandırılmayacak. Firma sürece ticari olarak baktığından uzay istasyonunu bir “endüstriyel park” olarak planlıyor. Yani bu merkezde bilimsel araştırmalar da yapılabilecek.

ISS kadar büyük olması beklenmeyen Blue Origin Orbital Reef, 10 kişiye aynı anda yaşam alanı sağlayacak ve yüksek ihtimalle 10 yıl içinde operasyonel hale gelecek. İstasyonun konsept tasarımlarına yukarıda göz atabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Blue Origin geçtiğimiz aylarda iyi haberler ile gündeme gelmemişti

Jeff Bezos, geçtiğimiz ay ortaya çıktığı kadarıyla uzay şirketindeki yetişmiş personeli elinde tutmakta zorluk yaşıyor. Son çıkan raporlar, Blue Origin’in içinde bulunduğumuz yaz aylarında çok ciddi sayıda personeli kaybettiğini gösteriyor. Çalışanların Blue Origin’i neden terk ettiği net olarak bilinmiyor. Ancak bazı kaynaklar nedeni üst yönetim ve yavaş bürokrasi olarak gösteriyor.

Peki Blue Origin’den ayrılan ciddi sayıdaki mühendis nereye gidiyor? Burada ağırlığın SpaceX ve Firefly Aerospace firmalarında olduğu aktarılıyor. Uzayı genel olarak ticari hale getirmeyi başaramayan Blue Origin, uzay turizmine odaklanıyor ancak bu da genç mühendisleri tam olarak tatmin etmiyor gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Google Earth için büyük güncelleme yapıldı