reklamı kapat

POPÜLER

Dream Chaser uzay aracı

Arkasında Türklerin olduğu uzay aracı Dream Chaser için ilk uzay uçuşu yakında

İki Türk tarafından yönetilen Sierra Nevada Corporation, geliştirdiği uzay aracı Dream Chaser ile ilk uzay uçuşuna çıkıyor.

Bilmeyenler için Sierra Nevada Corporation, Amerika Birleşik Devletleri merkezli uzay sistemleri, ticari yörünge taşımacılığı, uydu, enerji ve nanoteknoloji gibi konularda çalışan bir teknoloji şirketi.

Eren Özmen ve Fatih Özmen‘in CEO koltuğunda oturduğu şirket, Dream Chaser isimli bir yukarıda gördüğünüz uzay aracını geliştiriyor.

Alçak dünya yörüngesinde tur atan Uluslararası Uzay İstasyonu‘na kargo götürmek amacıyla hazırlanan araç, en son NASA tarafından verilen onay ile gündemde gelmişti.

SpaceX’in kullandığı taşıma kapsülünden farklı olarak uçak formunda olan uzay aracı, normal ticari havalimanlarına iniş yapabiliyor. Bu durum lojistik konusunda araca çok büyük artı katıyor.

ISS’e “ucuza” kargo götürmek için büyük önem arz eden araç, yeni gelen bilgilere göre çok yakında ilk gerçek uzay uçuşuna çıkıyor.

Bu uçuş sonrasında inişin Kennedy Space Center’e yapılacağı aktarılıyor. Peki Dream Chaser nasıl uzaya gidecek? Açıklandığı kadarıyla model direkt olarak United Launch Alliance tarafından üretilen Vulcan Centaur roket ile atılacak.

Yani ana yolculuk roket üzerinde olacak, iniş bir uçak gibi yapılacak. Aynı NASA’nın emekliye ayırdığı efsane uzay aracı gibi. Dream Chaser görünüş olarak da fazlasıyla o uzay aracına benziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dream Chaser uzay aracı çok uzun zamandır geliştiriliyor.

Dokuz metre uzunluğu ve yedi metre kanat açıklığı bulunan uzay aracı, yeniden kullanılabilir bir seçenek olarak tasarlanıyor.

Burada 15 kez yeniden kullanılabileceği belirtilen araç, yaklaşık olarak 5 tondan fazla yük taşıma kapasitesine sahip. Aracın istasyondan geriye ise 3 tondan fazla çöp getirebileceği verilen bilgiler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

En gerçekçi ışın kılıcı ile tanışın