reklamı kapat

POPÜLER

Sierra Nevada Corporation Dream Chaser
Sierra Nevada Corporation Dream Chaser

Kurucuları Türk olan şirketin uzay aracı Dream Chaser’a önemli izin

Uzay konusunda son dönemde sürekli olarak Elon Musk‘ın SpaceX’i gündeme geliyor. Ancak bu konuda çalışan başka isimler de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi olan iki Türk tarafından yönetilen Sierra Nevada Corporation, geliştirdiği uzay aracı Dream Chaser ile önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Kısaca hatırlamak gerekirse Sierra Nevada Corporation, Amerika Birleşik Devletleri merkezli uzay sistemleri, ticari yörünge taşımacılığı, uydu, enerji ve nanoteknoloji gibi konularda çalışan bir teknoloji şirketi. Eren Özmen ve Fatih Özmen’in CEO koltuğunda oturduğu şirket, Dream Chaser isimli bir uzay aracı geliştiriyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo götürmek amacıyla hazırlanan araç, sonunda bu göreve bir adım daha yaklaşmış durumda. Yapılan testler ve donanım ile tasarım güncellemeleri sonucunda uzay aracı ISS görevine çıkıyor. Bunun için izni kısa süre önce veren NASA, aracın önünü açmış görünüyor. Dediğimiz gibi ISS’e kargo götürmek için kullanılacak uzay aracı, bu göreve 2020 yılının sonunda çıkacak. Yani önünde daha uzun bir zaman bulunan Dream Chaser, yine de kendisini kanıtlamış görünüyor. Bu izin gelecek yatırımlar için kilit önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dream Chaser yıllardır geliştiriliyor

Dokuz metre uzunluğu ve yedi metre kanat açıklığı bulunan uzay aracı, kalkış için başka roketlere ihtiyaç duyuyor. Örneğin Atlas V, Ariane 5 ya da Falcon Heavy gibi roketler ile dikey olarak atılacak uzay aracı, uçak formunda olduğu için alçak dünya yörüngesinden geri dönüp normal pistlere iniş yapabiliyor. Bu açıdan benzerlerinden daha kullanışlı olan aracın, insan taşıma kapasitesi de bulunuyor. Artık özel şirketler üzerinden dönecek uzay yarışına geç de olsa dahil olmak isteyen Sierra Nevada Corporation, bu oldukça zorlu süreçte seviye atlıyor.