reklamı kapat

POPÜLER

Dream Chaser
Dream Chaser
Dream Chaser

İki Türk’ün sahibi olduğu şirketin uzay aracı Dream Chaser’dan önemli başarı

Uzay konusunda sadece SpaceX çalışmıyor. İki Türk tarafından yönetilen Sierra Nevada Corporation şirketinin uzay aracı Dream Chaser, gerçekleştirilen son testler ile yapabildiklerini gösteriyor.

Sierra Nevada Corporation, Amerika Birleşik Devletleri merkezli uzay sistemleri, ticari yörünge taşımacılığı, mikro uydular, enerji, ve nanoteknoloji gibi konularda çalışa bir teknoloji şirketi. Eren Özmen ve Fatih Özmen’in CEO koltuğunda oturduğu şirket, Dream Chaser isimli bir uzay aracı geliştiriyor. Uluslarası Uzay İstasyonu’na kargo götürmek amacıyla hazırlanan araç, kısa süre önce önemli bir teste tabii tutuldu. Gerçekleştirilen test kapsamında helikopter ile çıkartıldığı gökyüzünden bırakılan uçak formundaki uzay aracı, sorunsuz bir uçuş ve süzülüş gerçekleştirdi. Dört yıl önce iniş takımları açılmadığı için kaza yapan araç, bu sefer iniş sırasında da herhangi bir sorun yaşamadı. Oldukça kritik olarak geçen bu testler sırasında uzay aracının içerisinde kimse bulunmuyordu. Tüm süreç uzaktan yönetildi.

Dream Chaser çok uzun zamandır gündemde

Dokuz metre uzunluğu ve yedi metre kanat açıklığı bulunan uzay aracı, oldukça uzun bir zamandır geliştiriliyor.  Uluslarası Uzay İstasyonu’na Atlas V, Ariane 5 ya da SpaceX Falcon Heavy roket modelleriyle atılması hedeflenen araç, kargoyu bıraktıktan sonra geri dönmesi için geliştiriliyor. Bir süre yedi astronotu taşıyacak versiyonu da tasarlanan Dream Chaser, büyük gelecek vadediyor ancak güçlü rakip SpaceX karşısına işleri çok zor görünüyor.