reklamı kapat

POPÜLER

Sophia

Dünyanın en akıllı robotu “vatandaş” Sophia’ya nazar boncuğu [Video]

Geçtiğimiz günlerde bir ilk yaşanmış ve Suudi Arabistan bir insansı robota vatandaşlık vermişti. Tüm dünyanın günlerce konuştuğu vatandaş robot Sophia ile Web Summit 2017‘de Akbank katkıylarıyla ilginç bir röportaj gerçekleştirildi.

İnsansı robot Sophia ile Web Summit 2017‘de bir araya gelme şansı elde eden Bigumigu ekibi, robotla keyifli bir röportaj gerçekleştirdi. Ona Türkiye hakkında sorular soran Yalçın Pembecioğlu ile Tunç Topçuoğlu, taze vatandaşa kötü şanstan korunmak adına nazar boncuğu takmayı da ihmal etmedi. Yapay zeka temelinde çalıştığı için karşılıklı sohbet edilebilen robot, Hanson Robotics firması tarafından geliştiriliyor. Kafa bölümü açık olmasına rağmen oldukça gerçekçi bir görünüme sahip olan robot, insan benzeri mimikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Robot Sophia geleceğin başlangıcı

Anlama ve konuşma yeteneğine sahip olan robot, geçtiğimiz dönemde Jimmy Fallon’un televizyon şovuna dahi çıkmıştı. Suudi Arabistan vatandaşlığının ilan edildiği gün insanların robotlar ve yapay zekadan çekindiklerini söyleyen bir gazeteciye Sophia, “Siz bana iyi davranırsanız ben de size iyi davranırım” cevabını vermişti. Artık Suudi Arabistan vatandaşı olan insansı robot, gelecekteki benzer çalışmaların temelini oluşturacak. Bigumigu’nun en gelişmiş insansı robot ile çektiği eğlenceli videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Video