reklamı kapat

POPÜLER

yapay zeka

Suudi Arabistan, 40 milyar dolarlık bir yapay zeka yatırım fonu oluşturmayı planlıyor

Kaynaklara göre Suudi Arabistan, 40 milyar dolarlık bir yapay zeka yatırım fonu oluşturmayı planlıyor. Ülke bu konunun merkezinde yer almak istiyor.

New York Times’ın paylaştığı son habere göre bu masada olan 40 milyar dolarlık yapay zeka yatırım fonu ile Suudi Arabistan, alandaki en önemli oyunculardan birisi olmak istiyor. Elindeki petrol kaynaklarının sınırsız olmadığını bilen ve son yıllarda eğlence ile teknoloji başta olmak üzere birçok farklı sektöre inanılmaz yatırımlar yapan Suudi Arabistan, bu potansiyel fon ile beraber pazardaki kilit firmaların ve yeni girişimlerin en büyük yatırımcısı / hissedarı haline gelebilir. Arap dünyası son dönemde yapay zeka tarafına genel olarak büyük ilgi duyuyor. Örneğin WSJ’nin son haberine göre Altman dünyanın çip üretim kapasitesini genel olarak artıracak, yeni nesil yapay zeka sistemlerine şimdiye nazaran daha etkili şekilde güç verecek iddialı bir teknoloji girişimi için fon toplamak adına Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti de dahil olmak üzere çok sayıda yatırımcıyla görüşüyor. Altman’ın aklından geçen projenin 5 trilyon ila 7 trilyon dolar arasında devasa bir kaynak gerektirebileceği söyleniyor ve bu gerçekten inanılmaz görünüyor. Yeni bilgiler ise Abu Dabi’nin devlet destekli yatırım şirketi MGX’in Altman’a büyük hedefi için destek olabileceğini gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yatırım adına aktif olarak görüşmelerin yapıldığı, Abu Dabi’nin kendisini dünyanın dört bir yanındaki küresel ortaklarla birlikte yapay zeka teknolojisinin merkezine koyacak bir yapı oluşturmayı düşündüğü belirtiliyor. Buna ek olarak Singapurlu Temasek Holdings’in OpenAI şirketine yatırım yapmak için görüşmelerde bulunduğu da gelen yeni bilgiler arasında yer alıyor.

Yapay zeka yatırımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi