reklamı kapat

POPÜLER

Robota vatandaşlık verildi
insansı robot sophia Hanson Robotics
Robota vatandaşlık verildi
Robota vatandaşlık verildi
Robota vatandaşlık verildi
Robota vatandaşlık verildi

Geleceğe ilk adım atıldı, bir robota vatandaşlık verildi [Video]

İnsansı robotlar istesek de istemesek de geleceğimizin bir parçası. Yapay zeka alanındaki gelişmelerle bizden daha iyi hale gelmeyen başlayan mekanik insanlar, bugün yeni bir sayfa açtı. Hiç beklemediğimiz bir ülke insansı robot Sophia’ya vatandaşlık verdi.

Suudi Arabistan bugün bir robota vatandaşlık veren ilk ülke olarak tarihe geçti. Bu önemli hakkı alan ilk insansı robot ise Sophia oldu. İlk olarak 2016 Mart ayında tanıtılan Sophia, Hanson Robotics firması tarafından geliştiriliyor. Kafa bölümü açık olmasına rağmen oldukça gerçekçi bir görünüme sahip olan robot, insan benzeri mimikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Bir robota ilk defa vatandaşlık verildi. Sırada ne var?

Vatandaşlık hakkını Suudi Arabistan‘ın Riyad şehrinde düzenlenen “Gelecek Yatırım Girişimi” etkinliğinde alan Sophia, kamera karşısına geçerek bir açıklama da yaptı. Anlama ve konuşma yeteneğine sahip olan robot, geçtiğimiz dönemde Jimmy Fallon’un televizyon şovuna dahi çıkmıştı. Sophia etkinlik kapsamında aynı zamanda gazetecilerin sorularını da cevapladı. İnsanların robotlar ve yapay zekadan çekindiklerini söyleyen bir gazeteciye Sophia, “Siz bana iyi davranırsanız ben de size iyi davranırım” cevabını verdi. Artık Suudi Arabistan vatandaşı olan insansı robot, gelecekteki benzer çalışmaların temelini oluşturacak.

Video