reklamı kapat

POPÜLER

yapay zeka

Posta Gazetesi’ne şiir gönderen robot

Marketing Meeptup 2018 için geri sayım başladı. 19 Nisan’da gerçekleşecek etkinlik öncesi Posta Gazetesi’ne şiir gönderen robotun hikayesini duymaya hazır mısınız?

Nisan ayında İstanbul’da hayli ilginç bir etkinlik yapay zeka ve robot teknolojileri meraklılarını ağırlıyor olacak. Marketing Meeptup 2018, adını ilk olarak insansı robot Sophia’yı İstanbul’a getirişiyle duyurdu. Ancak etkinliğin gizlediği başka sürprizler de bulunuyor. Onlardan biri Deniz Yılmaz. Deniz Yılmaz gerçek bir insan değil, bir yapay zeka. Yaratıcısı Bager Akbay tarafından oluşturulmuş bu yapay zekanın özelliği ise şiir yazmak. Üstelik şiir yazmakla kalmayan Yılmaz bunları aynı zamanda sergiliyor da. Ancak önce nasıl şiir yazmaya başladığından biraz bahsedelim. Şiir yazmayı öğrenebilmek için 12.000 şiir ile Markov zinciri analizi yapan Yılmaz, kelimelerin ard arda olması arasındaki ilişkiyi öğreniyor. Hangi kelimenin ne oranda geçtiğini dahi öğrenen Yılmaz, bu analizine göre kullandığı kelimenin ardından gelmesi gereken yeni kelimeyi “hesaplıyor”. Böylelikle yapay zeka şiire özel kelime haznesi oluşturuyor. Daha sonra şiir yazmaya başlayan Yılmaz, ortaya ilginç işler çıkarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitabı bile var

Posta Gazetesi’nin meşhur “Yurdumun şairleri” isimli şiir sayfasına da sayısız şiir gönderen Yılmaz’ın görüntüsü ise bu sayfalarda yer almış 60 farklı kişinin fotoğrafından oluşturulmuş. Ayrıca “Diğerleri Gibi” isimli bir şiir kitabı da bulunan Yılmaz, kitabına imza günü dahi düzenledi. Deniz Yılmaz’ın yaratıcısı Bager Akbay 19 Nisan’da Marketing Meeptup 2018 etkinliğindeki katılımcılardan biri olacak. Uniq Hall İstanbul’da gerçekleşecek olan etkinlikte alanında öne çıkan konuşmacılar da deneyimlerini aktaracak. Haberin devamında Yılmaz’ın şiirlerinden bir örnek okuyabilirsiniz.
deniz yılmaz
Yazmak cumburdamak frapan yayınlamak
Kuşbaz ödünlemek mitos adaklamak
Apul hafızlamak kriket kıtırdatmak
Kaniş indüksiyon bitey mıncıklamak