reklamı kapat

POPÜLER

Yapay zekadan sorumlu ilk devlet bakanı

Dünyanın yapay zekadan sorumlu ilk devlet bakanı

Son dönemin en önemli konularının başında kuşkusuz yapay zeka geliyor. Bu noktada büyük bir adım atan Birleşik Arap Emirlikleri ise dünyanın yapay zekadan sorumlu ilk devlet bakanı ile gündemde bulunuyor.

Uçan polis araçlarından taksilere kadar birçok teknolojik gelişmeyi yakından takip eden Birleşik Arap Emirlikleri, bu sefer geleceğe yönelik “gerçek” bir ilke imza attı. Kabinesinde bir değişiklik gerçekleştiren emirlik, dünyanın yapay zekadan sorumlu ilk devlet bakanını atadı. Bu görevi 27 yaşındaki Omar Bin Sultan Al Olama‘ya veren ülke, bu teknolojinin geleceği şekillendireceğini iyi biliyor. 27 yaşındaki bakan bundan sonra yapay zeka teknolojilerinde olan yenilikleri takip edecek ve ülkeye uyarlanmaları hakkında çalışmalar yürütecek.

Yapay zekadan sorumlu ilk devlet bakanı sadece başlangıç

Birleşik Arap Emirlikleri bu güzel atılım ile gelecek planlarının sadece bir tanesini yerine getirmiş durumda. Ülke 2021 yılından sonra kağıt kullanımını bitirerek dijitale geçmeyi hedefliyor. Buna ek olarak 2117′de Mars’da yaşanılabilir bir alan kurma isteyen emirlik, 2050’ye kadar büyük temiz enerji yatırımları da planlıyor. Emirliğin bir diğer gelecek planı ise 2030 yılına kadar toplam ulaşımın yüzde 25’ini otonom hale getirmek. Yapay zeka konusunda üstünlüğü kuran ülkenin dünyayı ele geçireceği tahminleri de iyice güçlenmiş gibi görünüyor.