reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI Microsoft LOG Tasarım

OpenAI ve Microsoft, yapay zeka için 100 milyar dolarlık bir veri merkezi planlıyor

 - Güncelleme: 31 Mart 2024 12:24

OpenAI ve Microsoft, yeni gelen bilgilere göre yapay zeka için tam 100 milyar dolarlık bir veri merkezi planlıyor.

Yazılım devi Microsoft ve çok büyük yatırımlarda bulunduğu yapay zeka tarafının lideri OpenAI, bu bahsi geçen 100 milyar dolarlık veri merkezine milyonlarca GPU yerleştirmeyi planlıyor. Burada temel olarak “Stargate” adı verilen ABD merkezli bir yapay zeka odaklı süper bilgisayar oluşturmak isteyen ikili, bu sayede üretken yapay zeka sistemlerinin gelecekte ihtiyaç duyacağı çok ama çok büyük gücü karşılaşmayı hedefliyor. Bu veri merkezinin hemen devreye alınmayacağı, kullanım için 2028 yılının hedeflendiği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Biliyorsunuz OpenAI‘ın geliştirdiği ChatGPT gibi sistemler çok büyük veri / sunucu sistemleri sayesinde çalışıyor ve bu sunucuların büyük bölümünde Nvidia tarafından üretilen çipler bulunuyor. Bunun aşırı yüksek bir maliyet ürettiğini bilen firmalar, üretken yapay zeka sistemleri için kendi çiplerini / işlemcilerini geliştiriyor, bu konuda çalışmalar yapan isimler arasında OpenAI CEO’su Sam Altman da yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WSJ’nin son haberine göre Altman dünyanın çip üretim kapasitesini genel olarak artıracak, yeni nesil yapay zeka sistemlerine şimdiye nazaran daha etkili şekilde güç verecek iddialı bir teknoloji girişimi için fon toplamak adına Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti de dahil olmak üzere çok sayıda yatırımcıyla görüşüyor.

Altman’ın aklından geçen projenin 5 trilyon ila 7 trilyon dolar arasında devasa bir kaynak gerektirebileceği söyleniyor ve bu gerçekten inanılmaz görünüyor. Yeni bilgiler ise Abu Dabi’nin devlet destekli yatırım şirketi MGX’in Altman’a büyük hedefi için destek olabileceğini gösteriyor.

Yatırım adına aktif olarak görüşmelerin yapıldığı, Abu Dabi’nin kendisini dünyanın dört bir yanındaki küresel ortaklarla birlikte yapay zeka teknolojisinin merkezine koyacak bir yapı oluşturmayı düşündüğü belirtiliyor. Buna ek olarak Singapurlu Temasek Holdings’in OpenAI şirketine yatırım yapmak için görüşmelerde bulunduğu da gelen yeni bilgiler arasında yer alıyor.

Sam Altman haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi