reklamı kapat

POPÜLER

LOOI

Akıllı telefonları bir robota dönüştüren ürün: LOOI [Video]

Akıllı telefonları masanızda dolabilecek ufak bir robota dönüştüren ürün LOOI, Kickstarter üzerinde dikkat çekmeyi başardı.

Popüler bağış platformu Kickstarter üzerinde konulan 5 bin dolarlık ufak hedefi 324 bin dolara kadar taşıyan LOOI, üzerine takılan akıllı telefonları adeta bir mini robota dönüştürüyor. Direkt olarak çalışma masalarında dolaşabilecek kadar ufak olan ve sensörleriyle masadan aşağıya düşmeyen model, ChatGPT entegre yapısı sayesinde sesli olarak sorulan hemen her soruya cevap verebiliyor. iPhone’lar yanında Android telefonlarla da uyumlu olan robot, çoğu kişiye gereksiz geliyor ancak eğlenceli duruyor. Özellikle robotik sistemlere ilgi duyanların ve çocukların ilgisini çekecek LOOI, çevresindekileri algılayabiliyor, bir evcil hayvan gibi davranabiliyor veya bazı önceden belirlenmiş duygusal tepkiler verebiliyor. Telefonların ekranını gözleri haline getiren ve burada çok sayıda animasyon ile donatılan ürün, istenirse el hareketleriyle de yönetilebiliyor. Yapılacak en az 129 dolarlık bağış ile alınabilen ürün, genel olarak yakın zaman içinde unutulacak izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kickstarter üzerinde bundan önce merdiven çıkabilen bir paspas özellikli robot süpürge dikkat çekmişti. Migo Robotics tarafından hazırlanan ve Kickstarter üzerinde 2 milyon dolara yakın bağış toplayan Ascender ise taşıdığı hareketli yapıdaki robotik kollar yardımıyla merdiven çıkabiliyor ve aynı şekilde sorunsuz olarak inebiliyor. Yapılacak en az 849 dolarlık bağış ile elde edilebilen ve satın alanlara temmuz ayında gönderileceği aktarılan ürün, bünyesinde birçok benzeri gibi HD kamera, LiDAR modülü, altı farklı ToF sensörü taşıyor, aktarıldığı kadarıyla 5-teraFLOP’luk bir yapay zeka işlem gücüyle geliyor.

Bulunduğu ortamın haritasını çıkarabilen ürün, zemin farklarını anlayabiliyor (Bu sayede halının üstünde paspas yapılmıyor ya da vakum gücü değiştirilebiliyor) ve kendi istasyonuna otomatik olarak dönerek hem şarj hem de boşaltma yapabiliyor. iOS ve Android uyumlu mobil uygulaması üzerinden yönetilebilen ürün, pazara 1.500 dolardan çıkarılacak bir seçenek ve iki katlı evlerde oturan birçok ailenin çok dikkatini çekme potansiyeli taşıyor.

LOOI yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu