reklamı kapat

POPÜLER

Dream Chaser uzay aracı
Dream Chaser uzay aracı

Kurucuları Türk olan şirketin uzay aracı Dream Chaser için büyük gelişme

İki Türk tarafından yönetilen Sierra Nevada Corporation, geliştirdiği uzay aracı Dream Chaser ile çok önemli bir NASA iznini daha almayı başardı.

Bilmeyenler için Sierra Nevada Corporation, Amerika Birleşik Devletleri merkezli uzay sistemleri, ticari yörünge taşımacılığı, uydu, enerji ve nanoteknoloji gibi konularda çalışan bir teknoloji şirketi. Eren Özmen ve Fatih Özmen’in CEO koltuğunda oturduğu şirket, Dream Chaser isimli bir uzay aracı geliştiriyor. Alçak dünya yörüngesinde dönen Uluslararası Uzay İstasyonu‘na kargo götürmek amacıyla hazırlanan araç, NASA tarafından verilen onay ile tamamen son üretime giriyor. Tüm tasarım ve performans incelemelerinden bir kez daha geçen Dream Chaser, ISS’e kargo götürme kontratına sahip en ilginç araç olarak geçiyor. Çünkü diğer modellerden farklı olarak uçak formunda olan uzay aracı, normal ticari havalimanlarına iniş yapabiliyor. Bu durum lojistik konusunda araca çok büyük artı katıyor deniyor. ISS’e kargo götürmek için büyük önem arz eden araç, bir sorun olmaz ise ilk gerçek göreve 2020 yılının sonunda çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dream Chaser uzay aracı

Dream Chaser uzay aracı önemli bir seçenek

Dokuz metre uzunluğu ve yedi metre kanat açıklığı bulunan uzay aracı, kalkış için başka roketlere ihtiyaç duyuyor. Burada Atlas V, Ariane 5 ya da Falcon Heavy gibi roketler ile dikey olarak atılacak uzay aracı, yukarıda da dediğimiz gibi yapısı gereği alçak dünya yörüngesinden geri dönüp normal pistlere iniş yapabiliyor. Bu açıdan benzerlerinden daha kullanışlı olan aracın, insan taşıma kapasitesi de bulunuyor. Tam 15 kez yeniden kullanılabileceği belirtilen araç, yaklaşık olarak 5.500 KG yük taşıma kapasitesine sahip. Aracın istasyondan geriye ise 3.400 KG çöp getireceği de verilen bilgiler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Tesla Model 3 nasıl üretiliyor?