reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

SpaceX

SpaceX’in yeni nesil Merlin motorundan kötü haber

Türkiye’yi ziyaret eden Elon Musk‘ın büyük başarılara imza atan uzay şirketi SpaceX, bu sefer kötü bir haberle gündeme geldi.

SpaceX‘in The Washington Post‘a yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz pazar günü test edilen yeni nesil Merlin motoru patladı. Texas McGregor’da yer alan tesiste yapılan ateşleme denemeleri sırasında patlayan motor, belirtildiği kadarıyla can kaybına neden olmadı. 2018’de havalanacak Falcon 9‘lara güç vermesi planlanan yeni nesil Merlin motorunun neden patladığı henüz bilinmiyor. Bu konuda çok açık bir araştırma yürüteceklerini belirten şirket sözcüsü John Taylor, patlamanın mevcut kalkışlara engel olmayacağını açıklıyor. Mevcut Merlin motorlu Falcon 9 modelleriyle 2017’de tam 16 başarılı kalkış gerçekleştiren şirket, daha önce de gördüğümüz üzere bu tarz sorunlardan ders çıkarmayı iyi biliyor.

SpaceX ilk defa böyle bir sorunla karşı karşıya kalmıyor

Elon Musk‘ın insanoğlunu Mars‘a götürmek istediği uzay şirketi, elbette bulunduğu noktaya sorunsuz gelmedi. Deneme sürecinde birçok roketi kullanılmaz halen gelen şirket, AMOS-6 iletişim uydusunu taşıyan bir roketini de patlama sonrası kaybetmişti. O zaman açıklama yapan Musk, patlamanın 14 yıllık şirket tarihinde karşılaştıkları en zorlu ve karmaşık hata olduğunu söylemişti. Daha sonra ise patlamanın, kullanılan sıvı oksijen yakıtın roketin ikinci aşamasına geçerken donarak katı hale gelmesi nedeniyle meydana geldi açıklandı.