reklamı kapat

POPÜLER

GoPro’nun eritici lavlarla imtihanı [Video]

Geçtiğimiz gün DJI Phantom 4’ü eriten nefes kesici volkanik çekimi sizlerle paylaşmıştık. Lavlar karşısında GoPro neler yaptı dersiniz?

Önüne geçen her şeyi yakıp eriten lavlar arasında çekim yapmak çok da kolay değil. Ancak bu büyüleyici atmosferi kaydetmek isteyen kullanıcılar, ekipmanları eritmeyi dahi göz önüne alıyor. Haberin konusu video ise geçtiğimiz gün Erez Marom’un çekim yaptığı ve drone kamerasını erittiği aktif yanardağ Kilauea’nın eteklerinde gerçekleşiyor. Söz konusu videonun kahramanı ise GoPro’dan başkası değil.


Erik Storm‘un kaydettiği video adeta bir gerilim filmi tadında. İlk başta oldukça normal başlayan kayıt, kameranın lavların ilerlediği bir aralığa sıkıştırılmasıyla değişiyor. Yavaş yavaş üstüne gelen lavları kaydeden kamera, sonunda bu eritici sıcaklıkla buluşuyor. Alevleri kameranın önünde rahatlıkla görebileceğiniz kaydın sonunda ise GoPro’nun pes etmediğini görüyoruz. Tüm bu erime, yanma ve yüksek sıcaklığa maruz bırakılmadan sonra GoPro hala çalışıyor! Tabii takdir edersiniz ki kamera pek de net çekmiyor. Ancak cihazın hala çalışıyor olması etkileyici.

Tabii çekim sırasında küçük bir hile yapıldığını da ekleyelim. Kamera kılıfının içindeydi. Yani lavlar ona ulaşmadan etrafındaki plastik koruyucu kılıfı eritti. Kameranın tek başına böyle bir işkenceden sağlam kurtulması pek olası değil gibi.

VİDEO