reklamı kapat

POPÜLER

Televizyonlar nasıl çalışıyor

Televizyonlar nasıl çalışıyor? İşte yavaş çekim altında görülmemiş detaylar [Video]

Teknoloji dünyasının halen açık ara en popüler ürünleri arasında televizyonlar yer alıyor. Çok ama çok uzun zamandır evimizin dünyaya açılan kapısı olan televizyon modelleri, görmüyor olsak da ilginç teknolojiler üzerine kuruluyor. Peki televizyonlar nasıl çalışıyor? Bunu gösteren yavaş çekim görüntüler sürecin içe değil dışa bakan kısmını gözler önüne seriyor.

10 milyona yaklaşan abone sayısıyla YouTube‘un en çok izlenen kanalarından The Slow Mo Guys, bu sefer kendisine konu olarak seçtiği “televizyonları” yavaşlattı. Çok yüksek kare hızlarında çekim yapabilen inanılmaz pahalı Phantom kameralar kullanarak çekim yapan kanal, son videosunu televizyonların çalışma mantığına ayırdı. Video kapsamında kanalın sunucularından Gavin Free, hem eski tip tüplü (CRT) hem de yeni nesil LCD televizyonların detaylarına iniyor. Bildiğiniz gibi her saniye gösterilen sabit fotoğrafların gözümüz tarafından hareketli olarak algılanmasıyla akıcı şekilde izlediğimiz görüntüler, yavaş çekim altında harika görünüyor. Phantom kameralar görüntülerin piksel piksel oluşumlarını gözler önüne sererken, Canon’un MP-E 65mm lensi pikselleri yakından gösteriyor. Tam beş kat büyütme yapabilen bu lens, LCD ekrandaki piksellerin görüntü oluşumunu ve hareketini açıkça karşınıza getiriyor.

Televizyon teknolojisi çok büyük yol katetti

Yayınlanan bu gerçekten bilgilendirici videoyu direkt olarak aşağıda izleyebilirsiniz. Artık televizyonunuza daha farklı bir gözle bakacağınıza eminiz.

Video