reklamı kapat

POPÜLER

Samsung HMX-T10BP/XTR

Samsung HMX-T10BP/XTR’yi elinize aldığınızda ilk fark ettiğiniz hafifçe yukarı doğru bakan objektif oluyor. Samsung’un tasarım ekibinin kamera kullanırken yaşanan bilek ağrısının önüne geçmek için objektifin konumuyla oynaması kamerayı kullanırken büyük rahatlık sağlamış. Ancak bu tasarım, kamerayı her daim direk karşıya doğrultmaya alışık olan kullanıcıların elinde pek de sağlıklı sonuçlar vermiyor. Videolarınızda bolca tavan görüntüsü yer almasını istemiyorsanız çekim yapacak kişinin LCD ekranı iyi kullanabilmesi şart. Kameranın dış yüzeyini kaplayan malzeme tutuşu kolaylaştırıyor ve kameranın elinizden kaymasına engel oluyor. Hareketli LCD ekran da çekim esnasında kurtarıcı vazifesi görüyor. Oldukça sade bir görünüme sahip olan kamera üzerinde az sayıda düğme ve tuş bulunuyor. Kasa üzerinde yer almayan bu tuşların yerine getireceği işlevler dokunmatik LCD ekran üzerinden yapılıyor. Ancak bu noktada, kameranın çok fazla ayara, kişiselleştirmeye imkan vermediğini de belirtelim. Kameranın sağ yanında iki ufak kapak bulunuyor, bunların birinin altında güç girişi, diğerinin altında ise Mini USB, Mini HDMI ve Micro USB bağlantı noktaları yer alıyor. Kameranın, güç kablosuna ihtiyaç duymadan, USB üzerinden şarj olabilmesi bir artı olarak hanesine yazılıyor.

GÜNLÜK KULLANIM İÇİN
Kamera kapalı haldeyken açma tuşuna basıldıktan sonra yaklaşık 1-1.5 saniye içinde çekime hazır hale geliyor. Zoom işlevi de oldukça hızlı olan kamera, güneş ışığı altında tatmin edici sonuçlar verse de yapay ışıklı ev/ofis ortamlarında veya gece saatlerinde dış mekanlarda yapılan çekimlerde vasatın üzerine çıkamıyor. Hareketli görüntülerin kaydında, bir objeden başka bir objeye geçerken görüntülerde ciddi bulanıklaşmalar göze çarpıyor. Kameradaki otofokus özelliği de gün ışığı altında hızlı sonuçlar verirken ışık azaldığında yine yetersiz ve yavaş kalıyor. Kamera üzerinde bir ışık veya flaşın bulunmaması da karanlık ortamlarda çekim yaparken işleri zorlaştırıyor. 1080p, 720p ve 576p çözünürlükte çekim yapabilen T10BP, 4.7 megapiksel çözünürlükte fotoğraf da çekebiliyor. Artı bir özellik olarak fotoğraf çekimini, video kaydı devam ederken yapabiliyor. Ancak yukarıda bahsettiklerimizden tahmin edebileceğiniz üzere fotoğraf kalitesi de ortalama sonuçlar veriyor.

TASARIM YETERLİ DEĞİL
Tüm bunların ışığında Samsung’un tasarım olarak göze hoş gelen kamerası HMX-T10BP/XTR’nin performans olarak istenenileni verdiğini söylemek zor. Kısıtlı bir bütçeye sahipseniz ve gündelik çekimlerinizde kullanmak için bir video kamera arıyorsanız bu model düşünülebilir.

► Teknik özellikler ve puanlama sayfa 2‘de

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Samsung HMX-T10BP/XTR” için bir cevap

  1. serhat dedi ki:

    bu cihaz bende var ancak sarz cihazı kayboldu sizin elinizde varsa görüşebilirmiyiz