reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes

Mercedes, Porsche ve Nissan cephelerine Güney Kore’de emisyon şoku

Güney Kore Çevre Bakanlığı tarafından gündeme getirilen ve kısa sürede büyük yankı bulan emisyon odaklı bulgular, Mercedes ile birlikte Porsche ve Nissan için ciddi yatırımlara işaret ediyor.

Emisyon skandallarına geriye dönüp baktığımızda yakın geçmişin en çok sükse yapan olayları arasında yer aldığını görebiliriz. Volkswagen’in ön plana çıktığı süreç içerisine sonradan Audi, Mercedes ve Nissan gibi örneklerini kolaylıkla artırabileceğimiz dünyanın en öneli üreticileri de dahil oldu. Tam artık yeni bir gelişme olmayacak dediğimiz son dönemlerde, karşımıza yine bir gelişme çıkıverdi. Güney Kore Çevre Bakanlığı, yasadışı yazılımlarla donatılmış çok sayıda dizel motorlu araçlar sebebiyle Mercedes, Nissan ve Porsche’ye para cezası verip ve suç duyurusunda bulunamaya hazırlanıyor. 2012-2018 yılları arasında satılan araçları kapsayacağı söylenen bu gelişmelerde en büyük para cezası ile Mercedes karşı karşıya. Kaynaklara göre Almanya merkezli üretici 63,4 milyon dolarlık bir ceza ile karşı karşıya.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes ile birlikte Porsche ve Nissan da ciddi yaptırımlarla karşı karşıya

Yapılan açıklamalarda Porsche ve Nissan’ın da karşı karşıya olduğu maddi para cezalarının limitleri karşımıza çıkıyor. Eğer beklentiler doğru çıkar ise sırasıyla 817.300 dolar ve 735.600 dolarlık cezalar bu iki üreticinin kapısında bekliyor. İncelemeye tabi tutulan 37.154 Mercedes modeli arasında C 200d, GLC 220 d 4MATIC, GLC 250 d 4MATIC ve ML 250 BlueTEC 4MATIC gibi seçenekler var. Nissan’ın para cezası, yasadışı yazılıma sahip 2.293 adet Qashqai ile ilişkilendirilirken, Porsche’nin de aynı sebep üzerinde Macan S’le süreçte yüz yüze olduğunu görüyoruz.

Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Bakanlık yetkilisi; “Çevre Bakanlığı, dizel otomobillerin neden olduğu ince tozları azaltmak için dizel otomobil emisyon standartlarını sertleştirmeye devam ediyor ve yasadışı emisyon üretimini kesinlikle gözden geçirmeyi ve yönetmeyi planlıyoruz. Araştırmalarda taviz söz konusu olmayacak.” ifadelerine yer veriyor. Mercedes-Benz Kore ise hükümetin kararının yeni modelleri etkilemediğini de ekleyerek kendisini; “Söz konusu işlevi kullanmamızın nedeni, kullanımı için haklı teknolojik ve yasal dayanaklara sahip olmamızdır.” ifadeleriye savundu. Bakanlığa göre test edilen bazı Mercedes modellerinin sınırından 13 kat daha fazla azot oksit ürettiği, bunun Qashqai ve Macan’da standarttan 10 kat ve 1.5 kat daha fazla olduğu anlaşıldı.

İlginizi çekebilir

Focus ve Cem Yılmaz’ı bir araya getiren reklam filmi