reklamı kapat

POPÜLER

Renault Nissan

Renault ve Nissan cephesine İngiltere’de sarsıcı emisyon davası

Londra merkezli hukuk firması Harcus Parker, Nissan ve Renault ikilisine toplamı milyonlarla ifade edilen önemli bir dava açmaya hazırlanıyor.

Koronavirüs süreciyle birlikte oldukça zor günler geçiren Renault, Fransız hükümetinin desteğiyle adeta iflasın eşiğinden döndürüldü. Şimdi ise grubun temel taşı olan Nissan ile birlikte markayı yeni bir zorlu süreç bekliyor olabilir. Londra merkezli hukuk firması Harcus Parker, emisyonların hile yapıldığını gösteren bağımsız test verilerini belirterek Renault ve Nissan’a karşı dava açmaya hazırlıyor. Basında yer alan beriler, İngiltere’de 700.000 Renault dizel modelinin ve 600.000 Nissan ünitesinin testleri yanıltıcı cihazlarıyla donatılabileceğine işaret ediyor. Etkilenen modeller arasında; Note, Juke ve X-Trail’in yanı sıra Renault tarafında Clio, Espace, Captur, Megane ve Scenic yer alıyor.

Renault ve Nissan ikilisi iddaları kesin bir dille reddetti

Dış basında büyük yer bulan gelişmelerde ciddi ibareler karşımıza çıkıyor. Hukuk şirketinin Ulaştırma Bakanlığı’na yaptığı talep doğrultusunda ortaya, daha önce görülmemiş belgelerin çıktığı bu belgelerde 100.000 1.2 litrelik benzinli Nissan Qashqai’nin İngiltere’de “15 kata kadar” emisyon sınırlarını ihlal ettiği söyleniyor. Şimdilik Nissan tarafında reddedilen iddialar arasında, İngiltere hükümetinin Japon üreticiyi etkilenen araçları geri çağırmaya ve tamir etmeye ikna etmeye çalıştığı var. Harcus Parker’ın masaya koyduğu detaylarda, 1.5 ve 1.6 dizel motorlu araçların azot emisyon dereceleriyle Volkswagen skandalını da geride bırakabileceği var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüm bu iddalara karşı cevap da gecikmedi. Renault sözcüsü; araçlarının satıldıkları tüm ülkeler için yasalara ve yönetmeliklere uygun olarak onay aldığını ve asla bir yanıltıcı cihaz kullanılmadığını ifade etti. Nissan tarafı da hiçbir otomobilde yürürlükteki emisyon mevzuatına aykırı olacak bir işlemin yapılmadığını vurguluyor. Sürecin nasıl sonlanacağını önümüzdeki günler gösterecek.

İlginizi çekebilir

Yenilikleriyle premium sınıfa meydan okuyan Volkswagen Touareg