reklamı kapat

POPÜLER

renault-nissan

Kritik soru; Renault-Nissan ittifakı sallantıda mı?

Renault Başkanı Jean-Dominique Senard, Nissan eski CEO’sunun finansal usulsüzlük yapmasının ardından ittifakın geleceği hakkında konuştu.

İsviçre’nin Davos şehiri Dünya Ekonomik Forumu’na ev sahipliği yaptı. Forumun beklenen katılımcılarından biri olan Renault, başkanı Jean-Dominique Senard vasıtası ile bir dizi açıklama yaptı. Eski Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un yaptığı finansal usulsüzlükler sonrası Renault’un tepkisi merak ediliyordu. Bazı basın organları ittifakın zedelendiğini bile söylemişti. Senard, Ghosn’un kaçının daha çok kişisel bir konu olduğunu ve ittifakın genelini etkilemeyeceğini söyledi. İki şirket arasındaki güçlü bağlara da dikkat çekildi. Senard medyadaki haberleri yalanlayarak, önümüzdeki günlerde Japonya’ya gidip Nissan yetkilileri ile görüşeceğini de ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault-Nissan ittifakının yapımcısı Carlos Ghosn neden aranıyor?

Nissan’ın eski CEO’su olan Ghosn, finansal usulsüzler yaparak hukuka aykırı işlemler gerçekleştirmişti. Yargılama süreci sürerken kefalet ile ev hapsinde tutulan eski yönetici, film senaryolarını aratmayan bir planla Lübnan’a kaçmıştı. Japonya’dan kaçışını Türkiye üzerinden gerçekleştiren Ghosn’un, bu hamlesi sonrası ülkemizde de bir dizi tutuklama gerçekleşmiş ve soruşturma başlamıştı. Nitekim bahsedilen kişi Uluslararası Polis Teşkilatı Interpol tarafından kırmızı bülten ile aranıyor. Geçtiğimiz günlerde Nissan cephesi de konu ile ilgili bir kısa bir açıklama yapmıştı. Japon üretici, “Görevi kötüye kullanmasından doğan zararlardan Ghosn’u sorumlu tutmak için uygun yasal prosedürleri sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer vermişti.

İlginizi çekebilir

FIAT Argo Trekking