reklamı kapat

POPÜLER

Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un tutuklanması hakkında Renault’dan resmi açıklama

Flaş bir kararla Japonya’da tutuklanan Nissan CEO’su Carlos Ghosn ile ilgili gündemin sıcaklığı devam ederken, Renault da ilk açıklamayı paylaştı.

Hafta başında otomobil dünyasında büyük bir dalgalanmaya yol açan Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un tutuklanması, gözlerin pek çok farklı noktaya çevrilmesine neden oldu. Bu noktalar arasında üst sıralardaysa hiç şüphesiz grubunun ikinci temel ortağı Renault vardı. Nitekim Renault Yönetim Kurulu, bugün itibarıyla Grubun menfaatlerinin korunması ve faaliyetlerine devam etmesi amacıyla geçici yönetim önlemlerini kabul ettiğini vurgulayarak ilk resmi açıklamasını tüm dünyayla paylaştı. Açıklamanın genel yapısı gereği çekimser bi yaklaşım üzerine şekillendiğini ilk adımda sizlerle paylaşalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçici isimler görevlendirildi

Renault tarafından yapılan bası açıklamasının detayları şu şekilde; “Sayın Carlos Ghosn aleyhine Japonya’da başlatılan yargı sürecinin ardından, Yönetim Kuruluna Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi sıfatıyla, Sayın Philippe Lagayette başkanlık etmiştir. Yönetim Kurulu, bu aşamada Sayın Ghosn aleyhine Nissan ve Japon yargı makamları tarafından toplanan deliller hakkında herhangi bir yorum yapamamaktadır. Sayın Ghosn geçici olarak görev ehliyetini kaybetmiştir ancak kendisi halen Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı olarak görev ünvanlarını korumaktadır. Yönetim Kurulu bu kapsamda geçici olarak Sayın Thierry Bolloré’yi İcra Kurulu Başkan Vekili olarak görevlendirip atamıştır. Sayın Bolloré, Grubun yönetim ekibinin lideri olarak görev yapacak ve Carlos Ghosn ile aynı yetkilere sahip olacaktır. Bu süre boyunca, Yönetim Kurulu, Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi başkanlığı altında düzenli olarak toplantılarını yapmaya ve Renault Grubu’nun menfaatlerini muhafaza etmeye ve İttifakı’nın sürdürülebilirliğini korumaya devam edecektir. Yönetim Kurulu, İttifak Tüzüğü içinde de ortaya konulmuş olduğu üzere şeffaflık, güven ve karşılıklı saygı prensiplerine dayanarak, Nissan tarafından Sayın Ghosn ile ilgili olarak şirket içinde yürütülen soruşturmalar hakkında ellerinde bulunan bütün bilgilerin talep edilmesine karar vermiştir. Yönetim Kurulu, Grubun öncelikli olarak değer verdiği Renault – Nissan – Mitsubishi İttifakı’na, Nissan yönetimi tarafından beyan edilen destek açıklamasını da memnuniyetle karşılamıştır.