reklamı kapat

POPÜLER

Renault-Nissan grubuna soğuk duş; CEO Carlos Ghosn tutuklandı!

Japonya’da şok bir gözaltı haberiyle dünya gündemine oturan Nissan CEO’su Carlos Ghosn, devasa boyutlarla anılan bir usulsüzlüğün merkezinde.

Son dönemlerde otomobil üreticilerinin üst düzey yöneticileriyle alakalı tutuklama haberleri, marka odaklı emisyon ihlalleri üzerinden karşımıza çıktı. Son olarak Audi CEO’su Rupert Stadler‘in bu konu üzerinden Almanya’da göz altına alındığını öğrendik. Son dakika bilgisi olarak tüm dünya genelinde yankı bulan yeni gelişmeyle Renault-Nissan grubunun en üst düzey ismi Carlos Ghosn‘un tutuklandığı bilgisi karşımıza çıkıyor. Yetkililerden yapılan ilk açıklamalara göre Ghosn’un tutuklanmasındaki sebepse ciddi rakamlar üzerinden konuşulan maddi usulsüzlükler. Nissan tarafından da resmi olarak yapılan açıklamaların ardından Ghosn’un görevine son verileceği duyurulmuş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Soruşturmada sadece Ghosn yok

Elde edilen gerekli belgelerin ardından gözaltı kararı Japonya‘da çıkartılan Ghosn’un tutuklanma olasılığı da bir hayli yüksek. Devam etmekte olan soruşturmanın, Nissan’ın odaklı olarak ilerleyeceğini vurgulayan Japon kaynaklara göre başarılı CEO’nun elde ettiği gelirini uzun yıllar boyunca var olandan ciddi oranda düşük beyanı söz konusu. Soruşturmadan etkilenecek olan önemli isimlerden birisi de markanın üst düzey yöneticilerinden Greg Kelly. Bu ikilinin maaş ve tazminat gibi konularda gerçekleştirdiği usulsüzlüklerin yanında şirket varlıklarının kişisel kullanımı gibi birçok başka önemli suistimal eylemi de ortaya çıkmış durumda. Her şeyi bir araya getirdiğimizde ise yerel medyaya göre 44 milyon dolar gibi devasa bir usulsüzlük karşımıza çıkıyor. Resmi makamların çift taraflı olarak yürüttüğü soruşturma sürecinin nasıl sonlanacağını hep birlikte göreceğiz.