reklamı kapat

POPÜLER

Nissan, tutuklanan CEO’su Carlos Ghosn hakkında kararını verdi

Hafta başında tüm dünyanın gündemine oturan Carlos Ghosn hakkındaki karar ve suçlamaların ardından, Nissan yönetim kurulu ilk kararını duyurdu.

Otomobil dünyasında bu haftanın en öne çıkan gelişmesi hiç şüphesiz Nissan CEO’su Carlos Ghosn‘un Japonya’da tutuklanması oldu. Renault-Nissan ortaklığının da en önemli isimlerinden birisi olan ve markasını zor günlerde iyi noktalara getiren Ghosn için, maddi usulsüzlük iddiasıyla yürütülen soruşturma derinliğini korumaya devam ediyor. Tek kişilik bir hücrede tutulduğuna dair bilgilerin geldiği başarılı yönetici için resmi kaynaklardan da beklenen açıklamalar da net maddeler üzerinden açıklanmaya başladı. Geride bıraktığımız gün Renault cephesinden gelen temkinli açıklamaların ardından sorunun doğrudan muhattabı olan Nissan da, yönetim kurulu kararlarını kamuoyuyla paylaştı. Ghosn ile birlikte suçlamaların içerisinde yalan bir diğer önemli isim Greg Kelly‘nin de içerisinde bulunduğu bu maddeler doğrudan görevden alma kararlarını içeriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araştırmalar devam edecek

Nissan’ın kaynakları üzerinden paylaştığı resmi açıklama şu şekilde;

Son günlerde yaşanan olayların ardından Nissan Motor Şirketi’nin yönetim kurulu bugün şirketin küresel merkezi Yokohama’da bir araya geldi. Durumun ciddiyetinin fazlasıyla farkında olan Nissan, Renault ile uzun süredir devam eden ortaklık konusunda herhangi bir değişim düşüncesi içerisinde olmamakla birlikte, oluşabilecek potansiyel etkiyi en aza indirgemek için çalışma içerisindedir. Yapılan iç soruşturmanın ayrıntılı bir raporununun incelenmesinin ardından kurul oybirliğiyle aşağıdaki kararları kabul etmiştir:

-Carlos Ghosn Yönetim Kurulu Başkanı görevinden alınmıştır
-Carlos Ghosn Temsilci Müdür görevinden alınmıştır
-Greg Kelly Temsilci Direktör görevinden alınmıştır

Süreci bağımsız bir komisyon tarafından takip edip araştırmaya devam edecek olan Nissan’ın, önümüzdeki süreçte de elde ettiği verileri tüm dünyayla paylaşmasını bekliyoruz.